رسولی که حبیب بود

فهمیدنِ این‌که حسابش از بقیه‌ی انبیاء جدا بود، کارِ سختی نیست. کافی‌ست قدری دل به آیه‌ها بدهی که بفهمی او چقدر برای خدا، خاص بود. خیلی خاص‌تر از یک رسول برای راسل‌ش.

شرایط سخت که می‌شد، خدا خودش دلداری‌اش می‌داد. برایش به روز و شب قسم می‌خورد که تنهایش نگذاشته و از او ناراحت نشده. و الضّحی، و اللّیلِ اِذا سجی، ما ودّعک ربّک و ما قلی. (ضحی/1-3) نازش را می‌خرید. عزیز بود برایِ خدا. به او می‌گفت آن‌قدر به تو عطا می‌کنیم که راضی بشوی؛ لسوف یُعطیک ربّک فترضی.(ضحی/5) از اخلاقش به وجد می‌آمد؛ اِنّک لعلی خلُقٍ عظیم. (قلم/4) به جانش قسم می‌خورد؛ لعمرک... (حجر/72) گاهی با رمزهایی با او حرف می‌زد. رمزهایی که هنوز هم فقط میانِ خدا و رسول مانده؛ الف، لام، میم. کاف. هاء، یا، عین، صاد. عین، سین، قاف... نگرانش می‌شد؛ لعلّک باخع نفسک اَلا یکونوا مؤمنین. (شعراء/3) غصه‌اش را می‌خورد؛ ما انزلنا علیکَ القرآن لتشقی. (طه/2) می‌گفت که هوایش را دارد؛ انّا کفیناکَ... (حجر/ 95) تعریفش را پیش مؤمنین می‌بُرد تا قدرش را بدانند؛ عزیزٌ علیه ما عنتُم حریصٌ علیکم. (توبه/ 128)

گاهی فکر می‌کنم همه‌ی این‌ها خیلی هم غریب نیست وقتی محمّد(ص)، فقط رسولِ خدا نبود، حبیبِ خدا بود. همه‌ی این نازکشیدن‌ها و نازخریدن‌ها فقط از محبّی برای حبیبش برمی‌آید. این روزهای آخر صفر باید بنشینیم و عزایِ فقدانِ مردی را بگیریم که عزیزکرده‌ی خدا بود.

/ 13 نظر / 53 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اويس

اللهم أنا نشکوا اليک فقد نبيِّنا ...

محمد مهدی

عالی بود

مهدیه

چقدر مقام یک انسان میتواند بالا باشد که خدایش نازش را بکشد... خوش به حال ما که حبیب خدا راهنمایمان شد. و خوشا آنان که پیرو واقعی او شدند. التماس دعا!

مسافر

خیلی دوست داشتنیه یه جور خاصی مهربونیش رو با تموم وجودم درک میکنم از حریص علیکم و بَاخِعٌ نَّفْسَكَ خدا تا دوار بطبه علی (ع) چقدر مشتاق به سعادت همه انسانها چقدر دلسوز آنقدر که خدا میخواهد و خدا هم میدهد : سوف یُعطیک ربّک فترضی دوستش داریم خدایا کمکمان کن دوستیمان به تو را با تبعیت از او و خاندانش نشان دهیم که خودت فرمودی : قل ان كنتم تحبون الله فاتبعوني يحببكم الله و يغفر لكم ذنوبكم و الله غفور رحيم التماس دعا در پناه خدا [گل][قلب]

ابراهیم کوچک

سلام. مطلبتون عالی بود. واقعا لذت بردم. موفق و موید باشید.

نقطه رهایی

تصور کنيد نظامي هستيد و در جنگ، حالا درست ميان عده اي از دوستانت به شما بگويند بيا جلو و بعد بگويند شما فرمانده اين گروه يا گردان هستيد حالا براي گردان خود نامي انتخاب کنيد شما باشيد چگونه عمل ميکنيد!؟ به ما سربزنيد و نحوه عملکرد خود را بنويسيد.

یونس الف

به نام خدا دوست عزیز سلام سعی می کنم از روی تکلیف بنویسم برای تبیین حقیقت. تکلیفی که ولی زمان بر دوشمان گذاشته. می دانم که به راهنمایی های امثال شما نیاز دارم، لطفا من را تنها نگذارید. فانوس را شما به دستم بده، من هم قول می دهم که آنرا بر پشتم نبندم. منتظرت هستم یا علی

کاکات

سلام عزیز یکی از مواردی که حبیب خدا ص بسیار ناراحت میشدند ان بود که اورا محمد خالی صدا بزنند زیرا در عرب کنیه و... دارند و دشمنان ایشان اورا برای کوچک کردن محمد صدا میزدند بابا ما به انیشینم میگیم البرت... به پپسی هم میگیم پپسی کولا یه حضرتی چیزی ممنون از مطلبت

میم میم

سلام خیلی عالی بود، ممنون واقعا گاهی به این رابطه ی خدا با پیامبر به شدت حسودی می کنم، به شدت با اجازتون توی وبلاگ قرار دادم.

پرنیان

سلام علیکم خانم روستا من با مطالب شما از مجله ی همشهری جوان آشنا شدم تا حالا خیلی از مطالبتون را توی وبلاگ مجمع مون گذاشتم خیلی وقتا ننوشتم از شما بوده ولی دیگه همه میدونن از شماست. بهرحال راضی باشید اگر هم نیستید توی همین نظرات جوابم را بدید تا ... نمیدونم ولی مطالبتون خیلی قشنگند خدا کنه راضی باشی خدا به همراهتان [لبخند]