وقتی مردم بخواهند...

همانا خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‏دهد مگر آن‌که آن‌ها خود را تغییر دهند، و هنگامی که خدا اراده‌ی سوئی به قومی (به‌خاطر اعمالشان) کند هیچ چیز مانع آن نخواهد شد، و جز خدا سرپرستی نخواهند داشت.

• نوح گفته بود من فقط آمده‌ام شما را انذار بدهم، شریعتِ خد ارا اقامه کنم. نهصد سال همین حرف‌ها را تکرار کرد. مردم مسخره‌اش کردند. گفتند فقط پابرهنه‌ها دور و برِ تو جمع شده‌اند.. طوفان مهیبی آمد و احدی از آن‌ها را باقی نگذاشت.  

• هود برای مردمِ عاد همین حرف‌ها را زد. گفت: این سنت‌های غلط آباء و اجدادی‌تان را بگذارید کنار. بیایید شریعتِ خدا را اقامه کنیم. مردم باورش نکردند. تندبادی آمد و درهم کوبیدشان. از آن شهرِ رویایی‌شان چیزی باقی نماند.

• صالح هم برای اهالیِ ثمود پیغام عبودیت و اقامه‌ی شریعت برد. مردم باورش نکردند. گفتند: ما پیش‌ترها به تو امیدوار بودیم.  فکر می‌کردیم آدم‌حسابی هستی! صاعقه آمد و شهر سنگی‌شان را با خاک یکسان کرد.

• لوط به قومش همین‌ها را گفت. از آن گناهِ آشکار بر حذرشان داشت. باورش نکردند. بارانِ سنگ آمد برایشان.  

• شعیب به اهالیِ مدین انذار داد. گفت که کم‌فروشی نکنند. مردمش گفتند تو را خیلی کم و ناچیز می‌بینیم! باورش نکردند. صیحه‌ی آسمانی آمد و همه‌شان هلاک شدند.

• همیشه‌ی تاریخ همین بوده. آرزوی همه‌ی رهبرانِ الهی، اقامهِ شریعت الهی بوده، مردم‌ که همراهی‌شان نکردند، آرزویشان به باد رفت. این هم یکی از همان قانون‌های خداست که تا مردم خودشان نخواهند، چیزی عوض نمی‌شود. وگرنه خدا برای اقامه‌ی دینش معطل مردم نیست.

• نشست روی صندلی، پشت تریبون. گفت: «من توی دهن این دولت می‌زنم، من دولت تعیین می‌کنم، من به پشتوانه‌ی این ملت دولت تعیین می‌کنم». مردم باورش کردند. توی دهنِ دولتِ قبلی زد. به پشتوانه‌ی ملتش، دولت تعیین کرد. خدا راست گفته بود؛ تا یک ملت خودشان نخواهند، سرنوشتشان عوض نمی‌شود.


إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلاَ مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ

/ 16 نظر / 191 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تیساپه

گرنه خدا برای اقامه‌ی دینش معطل مردم نیست. این جمله می لرزاند آدم را..

فلفل

خدایا شکرت

حبیب نجار

با اجازه شما و برای آیه هایتان، هم از چگونگی محتوا، هم از شیوه نوشتنتان ایده گرفتم. این اول کاری زیاد به من و بوی چوب باران خورده در سطر های قرآن سر بزنید تا به خطا نروم.

mousavian

yadolah fogh aidihem

پوران فلاح زاده

سلام عزیزم ما هستیم همینجا زیر سایه شما شما کجایین؟خوش میگذره؟

مرتضی

سلام یکی دو سال پیش پستی زده بودید و توش آیه هایی اورده بودید با این مضمون که اگر کسی طالب دنیا باشه هم خدا تو همون راه همراهیش میکنه و اینکه چنین چیزی اگر باشه خیلی باید حواسو جمع کرد و الی آخر خلاصه هرچی سرچ زدم تو وبلاگتون پیداش نکردم، اگه میدونید کدوم مطلبو میگم بیزحمت لینکشو بدید.

س

بسیار زیبا بود. با اجازه این وبلاگتان را هم لینک می کنم. مرتبط با وبلاگ نوپای من است[لبخند]

بهنام.ج

"ب ......... اما صدای آدمی این نیست با نظم هوش ربایی من آوازهای آدمیان را شنیده ام در گردش شبانی سنگین، ز اندوه های من سنگین تر و آوازهای آدمیان را یک سر، من دارم از بر یک شب درونِ قایق دلتنگ خواندند آنچنان که من هنوز هیبت دریا را در خواب می بینم. .../... سلام. احوال شما؟ خوبید؟ کاندید مسابقه چهره 90 شدم. اگه ممکنه لطف کنید ثبت نام کنید و بعد تو یکی از پنج وبلاگی که معرفی می کنید اطلاعات پنج دیواری رو هم وارد کنید. آدرس وبلاگ:http://rocpina.persianblog.ir نویسنده: بهنام جعفری موضوع: یادداشت شهر: قم لینک محل ثبت نام: http://chehreblog.com/register از حالا از زحمتتون متشکرم. به امید دیدار.

مینو

سلام عزیزم خیلی عالی بود خیلی خوشم اومد....[نیشخند][نیشخند][نیشخند] واقعا دسستتون درد نکنه[گل][قلب]