یکی یا چندتا؟

ای دو رفیقِ زندانی من! آیا خدایان پراکنده بهترند یا خدای یگانه مقتدر؟

• تا حالا برایت پیش آمده توی مقطعی از زندگی، خواسته باشی هم‌زمان رضایت چند نفر را جلب کنی؟ هر کس به نوعی از تو توقعی داشته باشد و هم‌زمان بخواهی همه‌شان را راضی نگه داری؟ تا حالا شده وسط همین شلوغی‌ها مستأصل بشوی از خودت، از آرامشی که توی این فرآیند از تو سلب شده، از این‌که نمی‌توانی هم‌زمان همه را راضی نگه داری؟! این‌وسط یکی کار تو را نمی‌پسندد، یکی لابد قهر می‌کند، یکی طلبکارانه مؤاخذه‌ات می‌کند. بعد تو می‌مانی و ناآرامی‌ها و به هم ریختگی‌هات. تو می‌مانی و سمت و سوی بردارهایی که هیچ‌وقت یکی نمی‌شوند.

• سیستم وجودیِ من و تو را بر مبنایِ وحدت خلق کرده‌اند. همین است که ماها تاب تفرق و ناهماهنگی و به هم‌ریختگی نداریم. تابِ کثرت هم نداریم. ما را برای شرک نیافریده‌اند. برای این‌که چند تا خدا داشته باشیم، چندتا کارفرما داشته باشیم و قرار باشد برای همه‌شان بندگی کنیم، قرار باشد همه‌شان را راضی نگه داریم، نیافریده‌اند. راهش فقط این است که یک مسیر تعریف کنیم و همه بردارهای زندگی‌مان را توی آن مسیر یکی کنیم، به هم برسانیم. درس و مشق و کار و زندگی‌... برای همه‌شان فقط قرار باشد یکی را راضی نگه داریم. برای همه‌شان کارفرما یکی باشد. مزد را هم همان یکی بدهد. شرک، بردارها را ناهمسو می‌کند. موازنه را به هم می‌ریزد. راهش فقط توحید است. فقط یک‌خدایی‌ست؛ به معنای واقعی‌ش.

• نشسته بود توی زندان و با دو رفیق هم‌بندش حرف می‌زد. قرار بود تعبیر خواب‌هایشان را بگوید. اما قبلش پرسید: آی دو رفیقِ زندانیِ من! به من بگویید، چندتا خدای پراکنده بهترند یا یک خدایِ مقتدر؟! آن دو تا که انگار کسی، با یک سؤالِ ساده همه زندگیِ چندساله‌شان را به هم ریخته باشد، مبهوت هم‌دیگر را نگاه کردند. یوسف راست می‌گفت. چقدر دل‌شان توحید می‌خواست و خبر نداشتند.


بسمِ اللهِ الرّحمنِ الرّحیمِ
یَا صَاحِبَیِ السِّجْنِ أَأَرْبَابٌ مُّتَفَرِّقُونَ خَیْرٌ أَمِ اللّهُ الْوَاحِدُ الْقَهَّارُ

 

/ 25 نظر / 37 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سرباز گمنام

سلام بزرگوار به نطرم خدایی بهتره که بنونیم با تمام وجود اون رو حس کنیم و این رو هم بگم که خدا میتونه برای من یه جور باشه و برای شما یه جور دیگه و نسبت به اون درکی که خودمون از خدا پیدا کردیم خدا رو بشناسیم پس خدای من با خدای شما فرق دارد یا نه !!!؟؟ یار نزدیک تر از من به من است وین عجب تر که من از وی دورم با خدا بودن بهتر از ناخدا بودن است

تاملات

تلاوت این صفحه را دوست دارم...

من

با سلام سر کار خانم روستا فضای مجازی را در خدمت نمایان کردن ایات مقدس قران به کار گرفته اید و دم از وحدانیت و ... میزنید؟ شما هم مثل همان هایی هستید که با مقدس مابی و دین فروشی هنوز که هنوز بین اقیلیت و اکثریت تفاوت قایل میشوند این میدانید یعنی چه؟ یعنی دین داری و خیرخواهی لوکس و مدرن این یعنی دینداری و مومن بودگی شیک و لوکس امروزی که صرفا در وبلاگ و لیاس خلاصه میشود در حالی در گوشه ای دلی از شما رنجور است و شما دلی را شکسته اید. اری، مومن یا سنتی است یا واقعی یا لوکس و شیک و مدرن. ص ر

فائزه- اعتکاف :)

سلام. منتظر به روز شدنیم...

فطرس

دلمون تنگ خدا بود ...اومدیم به شما سرزدیم حق حق

م.رضوی

گاهی یاد جهل خودم می افتم وقتی خواست قوم موسی را می خوانم: قالوا یا موسی اجعل لنا الها کما لهم الهه قال انکم قوم تجهلون ان هولا متبر ما هم فیه و باطل ما کانوا یعملون قال اغیر الله ابغیکم الها و هو فضلکم علی العالمین؟! (اعراف)

مداد شمعی

سلام. به مناسبت ایام فاطمیه، با "دفن ماه" به روزم. سر بزنید www.medad-shami.mihanblog.com یا علی

موسويان

هدف اصلي بايد رضايت حق و پروردگار باشد كه اگر با رضايت مردم هم همراه شد كه بهتر.همه چيز را بايد با شاخص حق بسنجيم وقتي ايده و تفكرات خود و يا ديگران را شاخص قرار داديم خطر ناك است و هيچ انتقادي را هم پذيرا نيستيم.بايد منصفانه و با جسارت و شهامت بدون اينكه ترسي داشته باشيم از دوستان! و يا دشمنان قلم بزنيم و اگاهي بدهيم و انتقاد كنيم در دفاع از ارزشهاي اسلامي و انساني و بدانيم كه ماه هميشه پشت ابر نمي ماند چرا كه بعضي پروژه ها زمان بر است و به مرور آثارشان نمايان مي شود.

هیئت آنلاین

سلام دوست عزیز از شما برای شرکت در هیئت وبلاگی "به نام مادر به نام فاطمه سلام الله علیها " دعوت می شود. لطفاً با اخلاص بیایید. یا علی