آن مرد...

... و خدا هر که دین او را یاری کند یاری خواهد کرد: همان کسانی که اگر در زمین به آنان قدرت و مکنت بدهیم،‌ نماز و زکات را اقامه می کنند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند و عاقبت امور با خداست.

 پرسیده بود:«سربازهایت کجایند پیرمرد که بیایند نجاتت بدهند؟»...مرد دوردست ها را نگریسته بود و گفته بود:سربازانِ من توی گهواره اند...خرداد بود: پانزده خرداد چهل و دو.

ده ماه بردندش زندان، آزاد که شد ،باز هم ظلم را تاب نمی آورد. رفت بالای منبر: « انا لله و انا الیه راجعون...عزت ما پایکوب شد ...» مرد، عزیز بود، ذلتِ کاپیتولاسیون را تاب نمی آورد...جدّش هم همین طور بود،می دانید که! نوشته بود :« الا انّ الدّعی ابن الدّعی قد رکز بین اثنتین بین السّله و الذله و هیهات ...».

مهر امضایش را داده بود دست بانو و گفته بود: «شما را به خدا می سپارم». مرد را بردند ترکیه، آن عبا و عمامه که لباس جدش بود را هم ازش گرفتند...

مصطفایش را توی نجف کشتند...از آن پسرها بود که هر پدری می توانست برای داشتنش سرش را بالا بگیرد...حاصل عمرش بود خب ، مجتهدی شده بود برای خودش، این اواخر توی حوزه نجف حتی به درس پدر هم اشکال می گرفت ...مرد که حالا هفتاد و شش ساله بود، فقط گفته بود:« انا لله و انا الیه راجعون»

.عراق و نجف دیگر جای ماندن نبود، خانه اش را محاصره کردند...دوباره مهاجرت...انّ الذین امنوا و هاجروا و جاهدوا... یک شب کویت و بعد هم نوفل لوشاتو: آن دهکده کوچک، صد و شانزده روز آن مردِ بزرگ را در خودش جای داد...همه دوستش داشتند...شبِ کریسمس برای همسایه ها گل و شکلات سفارش داده بود!!!

می خواستند برای مرد و آمدنش سور و سات جور کنند:...باند فرودگاه را فرش می کنیم، مسیر را چراغانی می کنیم، طاق نصرت...مرد ولی محکم گفته بود:« مگر می خواهند کورش را وارد تهران کنند؟ یک طلبه رفته و همان طلبه دارد برمی گردد!!!»...چند میلیون نفر ولی آمدند که قلب هایشان را باندِ فرودگاه کنند، همان ها که پانزده سال پیش توی گهواره بودند!

دستش را داد به مهماندارِ ایر فرانس و آرام از هواپیما پیاده شد.نه دستی تکان می داد و نه لبخندی می زد.با همان عبای مشکیِ دوست داشتنی و همان دمپایی های طلبگی...حتی به دوربین ها هم نگاه نکرد تا عکس ِ قهرمانانه ازش بگیرند...

قول داده بود برود بهشت زهرا و رفت...«...من توی دهن این دولت می زنم، من به پشتوانه این ملت دولت تعیین می کنم...!».صدایش مو به تنِ خیلی ها راست می کند هنوز هم!

جمهوری اسلامی اش را تأسیس کرد...یارانش را کشتند...بهترین هایشان را....مرد ولی فقط گفت: رجایی و دیگران اگر نیستند خدا هست.

کودتا شد، جنگ شد، نه یک سال و دو سال: هشت سال، محاصره کردند، غائله درست کردند، حاجی ها را کشتند...مرد ولی آرام و مطمئن روی حرفش ماند، با همان عبای مشکی دوست داشتنی، با همان ابروهای پهن و نگاهِ خیره به زمین.

 قلبش هنوز هم آرام می زد ولی روحش دیگر اینجاها را تاب نمی آورد...و گرنه هزاران نفر پشت در بیمارستان ثبت نام کرده بودند که قلبشان را به مرد هدیه کنند:همان ها که بیست و شش سال قبل توی گهواره بودند!... امّا باید می رفت:با دلی آرام و قلبی مطمئن و روحی شاد و ضمیری امیدوار...خرداد بود:چهارده خرداد شصت و هشت.

از آن روزها فقط چشم هایِ مامان را یادم می آید که کاسه خون شده بود...یکی از روزهای پنج-شش سالگی ام... اربعینش توی مصلای شهرمان دکلمه خواندم، هنوز یادم هست، با این مصرع شروع می شد: ای انقلابِ سرخِ ایران رهبرت کو؟...مردم بلند گریه کردند... پیرمرد، رهبرشان بود خب...من ولی فقط می دانستم آن مرد که همیشه از پشتِ تلویزیون با ماحرف می زد و بچه ها را دوست داشت، قدری عجیب بود!

به نظر شما آن مرد قدری عجیب نبود؟

بسم الله الرحمن الرحیم...ولینصرنّ الله من ینصره...الّذین ان مکّنّاهم فی الارض اقاموا الصّلوه و اتوا الزّکوه و امرو بالمعروف و نهوا عن المنکر و لله عاقبه الامور.

پ.ن

این شریفه چهل و یکم سوره حج خیلی وقت است فقط من را یاد امام"ره" می اندازد...استاد و معلم قرآنمان: آقای قاسمیان-که خدا به وقت و توانشان برکت بدهد-همیشه وقتی حرف از امام می شود می گویند: حجابِ هم عصری ما را گرفته و گرنه ایمان می آوردیم که چه معجزه ای بود ظهور و حضور امام..که اگر نبودند چقدر تبلور و تجسم آیات و روایات از انسان کامل برایمان سخت می نمود...

 

/ 27 نظر / 77 بازدید
نمایش نظرات قبلی
×

چه خوب بود نسبت به سیاست هم بی تفاوت نمی بودید از انتخابات هم و از مرد مرد ... اگر اعتقاد داشته باشید سیاست ما عین ... و اگر ....

+

ظاهرا شما 4 سال توي سياره ي ما نبوديد؟؟؟!!! 4 سال گوش همه پاره شده.... 4 سال همه به تنگ اومدن.... حالا شد....

+

این که می گی کی بوده؟؟؟ دکتر خاتمی؟؟؟؟

باسلام

ممنونم[گل] این روز ها برای دل آن مرد خیلی دعا کنید

+

حسن ختام این بحث بی نتیجه..... پیامکی که هم اینک رسید: حضرت آیه الله صدیقی(شاگردآقای بهجت) فرمودند : همه کفارمتحدشده اند.تبلیغات برای دکتراحمدی نژادازدرس خواندن واجبتراست،دعاکنید،صدقه بدهید،گوسفندبدهید،جمکران بروید،سکوت کردن مصداق منکر است! . .

*

حالا نه در اون حد... دیگه کافر که نیستن... منم فکر می کنم احمدینژاد موثرتره به شرطی که یه سری اصلاحات تو دولت دهم انجام بده و سرسخت نباشه...

دوچشم

با اين سرعت شما، چند قرني براي تمام آيه‌هاي قرآن طول مي‌كشد ها!!

مهتاب

سلام: امام .انقلاب .جنگ صلح .اقتدار. بزرگی و همه خاطرات خوش کودکی زمان دوباره تکرار خواهد کرد حضور این بزرگان رو ؟ با این نوشته ات چقدر دلتنگ اون روز های خوب شدم . روزهای امن بدور از این همه هیاهوی پوچ انتخاباتی ...

مامانیت

گر کشم خاک بای تو درچشم, خاک رابا نظرکند زر, چشم گر به بای تو ریخت گوهر,اشک تحفه از این نداشت بهتر,چشم کاش قدرشو می دونستیم دخترم000

آرام جان

سلام از نوشته هاي قرآني شما بسيار لذت بردم.