و اوست که دل‌ را محکم نگاه می‌دارد

و دل‌هایشان را محکم ساختیم در آن موقع که قیام کردند و گفتند: «پروردگار ما، پروردگار آسمان‌ها و زمین است»...

«ربط» بر هر چیزی یعنی بستن آن، محکم بستنِ آن. و «ربط» بر قلب، کنایه از اطمینان دادن به قلب است، محکم‌کردنِ قلب. این را علامه1 گفته، توی المیزان‌ش.

  • قلبِ مادرِ موسی را او نگه داشته بود، وقتی پاره‌ی تنش را توی صندوق گذاشت و به نیل سپرد. محکم نگه داشته بود که از اضطراب پاره نشود، که رازش را افشا نکند. خودش گفته؛ لولا اَن رَبطنا عَلی قلبِها لنَکون مِن المؤمِنین. (قصص/10)
  • در وصف آن جوان‌های رویایی، آن یارانِ غار2، گفته؛ وَ رَبطنا عَلی قُلوبهم اذ قاموا فَقالوا رَبّنا رَبّ السّموات وَ الارض، گفته؛ آن وقتی که بلند شدند و گفتند ربّ ما ربّ آسمان‌ها و زمین است من بودم که قلب آن‌ها را محکم کردم، قلب‌شان را نگه داشتم. (کهف/14)
  • به اصحاب بدر گفته آن آبی که پیش از نبرد از آسمان برایتان فرو فرستادیم، نعمتی بود برای آن‌که دل‌هایتان را محکم نگه دارم تا قدم‌هایتان استوار بشود. وَ یُنزِّل عَلَیکُم مِنَ السَّماءِ ماء ... و لِیَرِبطَ عَلى‏ قُلُوبِکُم وَ یثَبِّت بِه الْأَقدامَ. (انفال/60)

راه، که درست باشد، قدم‌ها که راست باشد، کسی همیشه هست که به قلب آدم «ربط» بزند. دلِ آدم را محکم نگه دارد. خودش گفته که هست.

1. علامه طباطبایی رحمت و رضوانِ خدا بر او
2. اصحاب کهف

/ 21 نظر / 186 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قاسم

با اینکه سالهای سال با قران مانوسم ولی هر وقت به اینجا سر میزنم، انگیزه انس با قران در من قوت بیشتری میگیره، یه چیز توی قلم شما هست که ادم را مشتاق میکنه تا با قران و صاحبش اینجوری حرف بزنه

آسدسعید

سلام امدم بگم نوشته هاتون معنا ومفهم یک پست رو نداره یعنی بالاتر از این حرف هاست و دنبال میکنیم از فرفر نوشته هاتون رو انشالله موفق باشید ارادت ویا علی

اسما نه

سلام خوشحالم که مطالب قشنگت کتاب شده .. دست علی یارت ..

ساجده

سلام آرامش عجيبي در نوشته هاتون موج ميزنه . اگه نيام سر نزنم به وبلاگتون انگار كه قرص آرامبخشمو نخوردم . قلمتون استوار .

...

پس حالا که قلب من محکم نیست یا راهم کج است و یا پایم ... و بی اراده ی او... ربط بی ربط چقدر بی ربطم ...

علیرضا

سلام با مطلب «بازی رنگها» به روزم. فرصت کردید سر بزنید. یا علی

مسیح کردستانی

بنده خوب خدا سلام.. خواهش می کنم ، انشالله که بازم پربار بنویسید.

شپوول

خیلی لذت بخش بود... سپاس[گل]

روزبهان

سلام خدا رو شاکرم که به این وب رسیدم و سپاس از شما... به دل دارم تمنای کسانی که در دلشون تمنای ته دیرن