سیصد آیه برای تو

همه شان را متبرک کرده ای ، همه این سوره های صد و چهارده گانه را و اگر ابن عبّاس نمی گفت: نزلت فی علی ثلاث مائه  آیه: سیصد آیه در شأن علی(ع) نازل شده، من می گفتم عطر نابِ حضورت در تک تک آن شش هزار و دویست گانه ها جاری ست و کیست که نداند!

(1) نقشه قتل پیام‌بر را کشیده بودند، کسی باید در بسترشان می‌خوابید؛ یک فدایی؛ تو داوطلب شدی، مثل همیشه!!...جبرییل درِ گوشِ پیامبر نجوا کرد: و من النّاس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله...تو را می گفت!

(2) جبرییل،‌ آیه آورده بود: انّما ولیّکم الله...مردِ سائل داشت از مسجد بیرون می آمد، پیام‌‌بر او را دید و سؤال کرد:‌ آیا کسی چیزی به تو داده است؟ گفت نه یا رسول الله جز آن مرد که در حالِ‌رکوع است و انگشترش را به من داد. به تو اشاره کرد. پیام بر لبخند زد. و یؤتون الزّکوه و هم راکعون تو بودی. فدتک القوم یا خیر راکعاَ!

(3) بحث و جدلشان با پیام‌بر سرِ ماجرایِ‌ مصلوب شدن عیسی (ع) به نتیجه نرسیده بود، قرارِ‌مباهله گذاشتند، ‌فرزندان و زنان و عزیزانتان را بیاورید. (ابناءنا و ابناءکم، نساءنا و نساءکم، انفسنا و انفسکم). صبحِ مباهله رسید. سایه پنج نفر از دور نمایان شد: نساءنا: فاطمه بود. ابناءنا: حسین بود توی آغوش پیام‌بر و حسن، دست در دستانِ او، امّا انفسنا تو بودی: جانِ‌پیامبر!

(4) آیه می گوید: آیا راجع به کسی که دلیل روشنی از جانب خدا دارد و شاهدی هم همراه خود دارد شک می کنید؟ ابن عبّاس گفته کان علی بیّنه من ربّه، پیام‌بر است و شاهد منه تویی.

(5) کافران به پیامبر گفته بودند: تو فرستاده خدا نیستی: لستَ مرسلاً. خدا گفته بود به آنها بگو: برای گواهیِ نبوّت من، خدا و آن کسی که علم الکتاب نزدِ ‌اوست، کافی‌ست. دوست و دشمن گفته اند: مَن عنده علم الکتاب تویی. الذی عنده علم الکتاب هو امیرالمؤمنین(ع).

(6) قرآن می گوید: روز قیامت، در مواقفِ حشر نگه‌مان می دارند و سؤال می کنند: وقفوهم انّهم مسئولون. گفته اند از تو سؤال می کنند؛ از ولایتِ‌ تو: عن ولایة علیِ بن ابیطالب. قرآن می گوید: در آن روز از نعمت هایمان سؤال می کنند: ثمّ لتسئلنّ‌یومئذ عن النّعیم. گفته اند از نعمت‌ِ ولایتِ‌ تو می پرسند: عن ولایه علیّ‌بن ابیطالب.

(7) داشتند از حج باز می‌گشتند. جبرییل آمده بود که: زود باش پیام‌بر. تبلیغ کن آنچه را به تو گفته‌ایم. همه شان را نگاه داشت. دستت را بالا گرفت و ولایتِ‌ تو را تبلیغ کرد جلوی ِ‌چشمانِ ‌دوست و دشمن. ما انزل الیک ولایتِ‌ تو بود...جبرییل دوباره آمده بود: امروز دینتان کامل شد: الیوم اکملت لکم دینکم... پیام‌بر از شوق تکبیر گفت. مکمّل دین، تو بودی. ولایتِ‌ تو بود.

همه شان را متبرک کرده ای، همه این سوره های صد و چهارده گانه را...این را همین امشب اعتراف می‌کنم که زمین و آسمان بی قرارِ آمدنِ توست و من در خیالم کنارِ‌ مستجار نشسته ام و این آیه ها را با تو مرور می کنم. همین امشب که بند بندِ وجودم از شوقِ آیه‌هایِ تو می‌لرزند و تو می‌دانی. واگر ابن عبّاس نمی گفت: نزلت فی علی ثلاث مائه آیه...من می گفتم عطر نابِ حضورت در تک تک آن شش هزار و دویست گانه ها جاری ست و کیست که نداند!

بسم الله الرّحمن الرّحیم
و من النّاس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله و الله رؤف بالعباد
  بقره 207
انّما ولیّکم الله و رسوله و الّذین امنوا الّذین یقیمون الصّلوه و یؤتون الزّکوه و هم راکعون 55 مائده
فمن حاجّک...فقل تعالوا ندع ابناءنا و ابناءکم و نساءنا و نساءکم و انفسنا و انفسکم ثمّ نبتهل...آل عمران 61
افمن کان علی بیِنه من ربّه و یتلوه شاهد منه و...هود 17
و یقول الّذین کفروا لست مرسلا قل کفی بالله شهیداً بینی و بینکم و من عنده علم الکتاب رعد43
وقفوهم انّهم مسئولون صافّات 24
ثمّ لتسئلنّ یومئذ عن النّعیم  تکاثر 8
یا ایّها الرّسول بلّغ ما انزل الیک من ربّک و ان لم تفعل فما بلّغت رسالته...مائده 67
الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دیناً.. مائده 3

پ.ن

آیه هایی که با هم مرور کردیم، واضح ترین آیه هایی هستند که شأن نزولشان حضرت امیر(ع) است، سرِ این آیه‌ها عمومِ تفاسیرِ تسنن و تشیع توافق دارند.در این مجال پرداختن به بقیه آیه‌ها نمی‌گنجید،شاید فرصتی دیگر اگر عمری باقی بود...

چقدر من این رباعیِ‌حسان را دوست دارم.آیه ولایت را هر وقت می خوانم، یادآوری‌ این رباعی چشمانم را بارانی می‌کند: و انت الذی اعطیت اذ کنت راکعا/فدتک نفوس القوم یا خیر راکعا/ فانزل فیک الله خیر ولایه/ و بَیّنها فی محکمات الشرائع. ترجمه‌اش را نمی نویسم!!! حیفم می آید خب، از بس که عربی‌اش فصیح است.

و این شعرِ شافعی-پیشوای یکی از عظیم‌ترین فرقه های چهارگانه اهل تسنّن-: لو انّ‌المرتضی ابدی محلهّ /لخرّالنّاس طرّا سجّدا له/ ومات الشّافعی و لیس یدری/علیّ ربّه ام ربّه الله. ترجمه این یکی را ولی باید بنویسم: اگر مرتضی(ع) خود را آنگونه که هست به مردم نشان می‌داد، خلایق در برابر او خاضعانه به سجده می‌افتادند. شافعی می میرد در حالیکه نمی‌داند خدای او الله است یا علی(ع)!!! 

عید همه تان مبارک رفقا! برایِ‌من که حسابِ‌ سیزدهِ‌ رجب از بقیه اعیاد سواست. بیایید شبِ‌سیزدهم را تا صبح، جلویِ‌ کعبه بنشینیم و یکی از باشکوه ترین صحنه هایِ تاریخ را از دست ندهیم: مستجار از هم می‌شکافد و فاطمه بنت اسد بیرون می‌آید و در دستانش قنداقه ای که کروبیان و فرشتگان برای تبرک جستن به آن از هم سبقت می گیرند...
این ماهِ ناز دارد بدر می شود رفقا، روزهای سفید هم که در راهند: ایام البیض و حلاوتِ اعتکاف...قرارِ اوّلِ ‌ماه را که یادتان هست؟

/ 35 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مريم شوریده

سلام مريمي! عيد تو لد مرد اول وادي عاشقي مبارك بنويسم مي گي چقدر اغراق؟! ننويسم حق رو نگفتم مريم مي دوني چرا به وبلاگت سرمي زنم؟ براي اينكه بشكنم براي اينكه كاسه دستام خالي نمونه بازم خوش به حالت بازم عيدت مبارك

امید

سلام، ممنون از حضور مجدد با مطلب جدید <بغض : چند کلمه در مورد اعتکاف> و با شکلی جدید به روزیم، تشکر [گل]

دوچشم

آدم دلش مي‌خواهد هي بخواند و بداند و غرق شود....

مامانیت

""مکه,قحطی,خشکسالی0 خرج زندگی کمر ابوطالب را شکسته بود0 قرار گذاشتند هر کدام یکی از پسرعموها را به خانه ی خود ببرند0 طالب را عباس برد0 جعفر را حمزه0 علی را محمد باید بزرگ می کرد0 او را بغل می گرفت وبه سینه می چسپاند0 بیداری و خواب فرقی نمی کرد0 از همان بچگی بوی خوش محمد درمشام علی بود0 """" عید میلاد ولایت مبارک[گل] مریمم بوی خوش آیه ها توی خونه پیچید و باز هم مامانیت دلتنگ تو شد0 [گل]

موعود رحمت

با تشکر از حسن توجه شما و زحماتی که بخاطر این پست تخصصی کشیدید. ایدکم الله. قلمي راندم بر اين برگ سپيد؛ شرمسارم ز غلطهايش، ليك چشم دارم به حسن نگاهي زِ عزيز. با قطره اشكي پُر از انتظار سلام. خطاب به مهربانترين عالم: فدايت شوم! مگر از ديده رفتنت، تو را از دلهاي ما نيز برده است؟ آيا به ما اطميناني هست كه در هجوم تيرها، سينه‌مان سپر بلاي تو باشد يا نه؟ من كه به لذت يك گناه رهايت مي‌كنم، كجا دلخوشي تو باشم كه ياور داري؟ به روزم با طرح يك سوال. لطفا يك پاسخ منطقي با توضيح مختصر ارائه بفرماييد، چون بنيان بينش يك جوان ايراني در ميان است. سري به ما بزنيد.

میرزای سدهی

... سلام ممنون سر دزین ممنون تر اینکه وقت گذاشتین خوندین کامنت گذاشتین ... شرمنده فرمودید از لینک دادنتان ... کام ما را یا تربت خیس برداشته اند در گوشمان به جای اذان و اقامه ذکر "او" را برده اند خیلی هم نباید فرق کند البت! ... باز هم سر بزنین ممنون میشیم یاحق

آستمید

از اون جوابها بودا!!! احساس میکنم این یه پاسخ آماده و در آستینه برای این سوال یعنی قبلا هم شما یا کس دیگری دقیقا در جواب این سوال همین پاسخو داده. وباز فکر میکنم این جواب خواهد داده شد ولی............

مریم

من عنده علم الکتاب را که گفتی یادم به این افتاد که در داستان حضرت سلیمان کسی که فقط علم من الکتاب داشت تخت بلقیس را لحظه ای حاضر کرد و علم کتاب دیگر همه چیز را در خود خواهد داشت. یا علی

حسین دسته باشی

یعنی میشه حضرت مولا مارو هم بپسنده!