برای مردی که رفت...

(1) مرد، بزرگ بود...

(2) مرد عزیز بود، نه از این عزت های لحظه‌ای. نه از این عزیزشدن‌های ناپایدار. از آن عزت‌های واقعی. کاپیتولاسیون که تصویب شده بود، رفته بود بالای منبر و گفته بود: انّا لله و انّا الیه راجعون. ذلت را تاب نمی‌آورد، زیر بار زور رفتن را تحمل نمی‌کرد، مرد رفته ولی به ما یاد داده عزیز باشیم. آقای خودمان باشیم. زیر بار زور نرویم. یادمان داده عزّت را فقط می‌شود در خانه خدا و پیامبرش و بنده‌های خوبش پیدا کرد. انّ‌العزّه لله و لرسوله و للمؤمنین.

(3) مرد، همه حرفش فقط خدا بود. فقط هم راضی شدن خدا برایش مهم بود. کارها را هم فقط از خدا می‌دید. گفته بود خرمشهر را خدا آزاد کرد. عزیزترین یارهاش که رفتند، فقط گفته بود: «رجایی و دیگران اگر رفتند، خدا هست.»، مصطفایش را که کشتند فقط گفته بود: ما همه از خداییم و به سوی او بر می‌گردیم. مرد رفته ولی به ما یاد داده فقط خدا برایمان مهم باشد. والله و رسوله احقّ ان یرضوه ان کانوا مؤمنین.

(4) مرد، شیفته قدرت نبود. تشنه حکومت نبود. حکومت را فقط برای احقاق حق و ابطال باطل می‌خواست. فقط برای تحقق تشریع خدا بر امور بشر. برای عزیز شدن مستضعفان و ذلیل شدن مستکبران. برای تداوم خط ولایت پیامبر و امامان. الّذین ان مکنّاهم فی الارض اقاموا الصّلوه و آتوالزّکوه و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر. 

(5) مرد، قد فکرش بلند بود. افق نگاهش بالا بود. خیلی آن طرف تر از مرزهای کشورش را می دید. هی دست ما را می گرفت و بلند می‌کرد، بلکه افق هایی که می‌بیند، نشانمان بدهد. امّت را او یادمان داده بود. امّت واحده. مستضعفان جهان را او مشق کرده بود برایمان. مستکبران عالم، جهان اسلام، فلسطین، ‌لبنان، افغانستان، انقلاب جهانی، استعمار جهانی، آمریکا، اسرائیل... مرد رفته ولی به ما یاد داده قد فکرمان، قد دغدغه‌مان را بلند کنیم. گفته انقلابمان را باید بسپاریم دست صاحب اصلی‌اش. و نرید ان نمنّ‌ علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمّه و نجعلهم الوارثین. 

(6) مرد، پر از اندیشه‌های نو بود. نسخه‌های امروزی. نشسته بود توی نجف و سال‌ها فکر کرده بود به تسرّی ولایت تشریعی از خدا و پیامبر و اهل بیت به نوّاب عام. نظریه اش فقط کتاب نشد. حکومت اسلامی را بعد هزار و چندصد سال احیاء کرد. بهترین نسخه ممکنش را؛ ولایت فقیه را. مرد رفته ولی به ما یاد داده برای این‌که به مملکتمان آسیب نرسد، باید پشتیبان ولایت فقیه باشیم. اطیعوا الله و اطیعوا الرّسول و اولی الامر منکم.

(7) مرد آرام و مطمئن بود. خوشی‌ها و ناخوشی‌های این دنیایی تکانش نمی‌داد. به جای دیگری تکیه داده باشد انگار. میلیون‌ها نفر آمده بودند استقبالش، از هواپیما که آمد بیرون، لبخند نزد، دست تکان نداد که عکس قهرمانانه ازش بگیرند، فقط دستش را داد به مهماندار ایرفرانس و آرام پله‌ها را پایین آمد، با همان دمپایی‌های طلبگی. با همان ابروهای پهن پرپشت و نگاه خیره به زمین... آخرش هم با دلی آرام و قلبی مطمئن رفت. انگار فرشته‌ای درِ گوشش خوانده باشد: یا ایّتها النّفس المطمئنّه ارجعی الی ربّک. 

 بسم الله الرّحمن الرّحیم.
و علی الاعراف رجالٌ‌ یعرفون کلّاً بسیماهم.

پ.ن
به دعوت عطش بانو (+) نوشتم. و برای موج وبلاگی چهارده خرداد هشتاد و نه. (+)

گویا رسم است دعوت کردن به موج‌های وبلاگی. این دوستان دعوتند به نوشتن از آن مرد:

جسد زنده،بسم‌الله،/ یک لیوان انار، /حبیب و محبوب،/ تبعیدی،/ مرگ‌آگاهی.دوچشم.

...و این‌طور نوشتند برای آن مرد:

- امام آمد! وبلاگ «بسم الله». (+)

-امام. وبلاگ «جسد زنده». (+)

- خمینی (ره) یک مسلمان بود. وبلاگ «تبعیدی» (+)

- مردی که جهان را تغییر داد. وبلاگ «مرگ‌آگاهی» (+)

- امام در چهارچوبی بدون چهار، بدون ضلع. وبلاگ «دوچشم» (+)

- امام، خدایی ‌مردِ دوست داشتنی. «وبلاگ حبیب و محبوب» (+)

/ 34 نظر / 66 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جلیل عبدی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما - خیلی مطالب جالبی در وبلاگ شما پیدا می شه . انشاء الله که از کار فرهنگی خسته نشید . من با اجازتون قسمتی از مطالب شما رو در ویژه نامه خرداد ستاد نماز جمعه کوار چاپ می کنم . با تشکر خدانگهدار

دوچشم

من هم نوشتم. اما يه مشكلي پيش آمد كه قالب وبلاگ رو بهم مي‌ريخت. انشاالله تا 14خرداد دوباره مي‌ذارمش

وهاب

. . به نظرم: زیباترین منحنی دنیا لبخند لب مادر و بدترین منحنی دنیا خط چروک پیشانی اوست. . خواستم بگم هنوز به وب شما سر می زنم. . [خونسرد][گل]

هادی تلنگر

بزرگداشت امام برای ما ، جنبه اعتقادی ، ایمانی، انقلابی، عاطفی و ملی دارد. سالروز تعزیت معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) را به عموم آزادگان جهان تسلیت می گوییم شبکه اطلاع رسانی اجتهاد، به آدرسwww.Ijtihad.ir به عنوان بزرگ ترین پایگاه اطلاعات و اخبار فقه اسلامی، با دو ویژه نامه، میزبان پژوهشگرانِ حوزۀ فقه و فقاهت است: 1. ویژه نامه فقیه جماران: شامل زندگی نامه، آثار و مأخذ شناسی امام (کتاب، مقاله، پایان نامه، نرم افزار،سایت، نشریات و مراکز)؛ نوا و نما(متن و صوت درس خارج امام، فیلم های مستند امام و جمهوری، ولایت فقیه، ... تصاویر و طرح های گرافیکی امام، بخش دانلود آثار مکتوب و دانلود نرم افزار صحیفه امام، نمودار ارزشمند وصیت نامه موضوعی امام و... . 2. ویژه نامه فقه و محیط زیست: شامل کتاب، مقاله، پایان نامه، سایت، مصاحبه، خبر، تصاویر پس زمینه ویندوز و اسکرین سیور.

غیر منتظره

"از هواپیما که آمد بیرون، لبخند نزد، دست تکان نداد که عکس قهرمانانه ازش بگیرند، فقط دستش را داد به مهماندار ایرفرانس و آرام پله‌ها را پایین آمد، با همان دمپایی‌های طلبگی. با همان ابروهای پهن پرپشت و نگاه خیره به زمین... آخرش هم با دلی آرام و قلبی مطمئن رفت. انگار فرشته‌ای درِ گوشش خوانده باشد: یا ایّتها النّفس المطمئنّه ارجعی الی ربّک. " اینجاشو خیلی دوست دارم

حسين

مردي كه جهان را تغيير داد!

پاپیروس

حاضر جوابی برنادر شاو: روزی در یک میهمانی مرد خیلی چاقی سراغ برنارد شاو که بسیار لاغر بود رفت وگفت:آقای شاو ! وقتی من شما را می بینم فکر می کنم در اروپا قحطی افتاده است برنارد شاو هم سریع جواب میدهد : بله ! من هم هر وقت شما را می بینم فکر می کنم عامل این قحطی شما هستید! روزي نويسنده جواني از جرج برنارد شاو پرسيد:«شما براي چي مي نويسيد استاد؟» برنارد شاو جواب داد:«برای یک لقمه نان»نویسنده جوان برآشفت که:«متاسفم!برخلاف شما من برای فرهنگ مینویسم!»وبرنارد شاو گفت:«عیبی نداره پسرم هر کدام از ما برای چیزی مینویسیم که نداریم!»

اشارت

سلام عزیزم وبلاگ مبارک شما رو لینک کردم یا علی

خیلی توصیف فوق العاده ای بود. [چشمک]

باران

سلام مریمی...