مومنی میان خانواده کفر

پیام‌بر نبود، نبی نبود، از اوصیاء و اولیاء هم نبود. اما به جز انبیاء الهی ردپای کسی به قدر او روی آیه‌ها نمانده است. آن‌قدر که سوره‌ای را به افتخارش نام‌گذاری کنند.

پیام‌بر نبود، نبی هم نبود، از اوصیاء و اولیاء ‌هم نبود. اما مظهر استجابت دعای رسول خدا بود، آن‌جا که به فرعون گفته بود: ‌انّی عذتُ‌ بربّی و ربّکم. آن‌جا که به خدا پناه برده بود از شرّ فرعون. خدا، استعاذه موسی را با او مستجاب کرده بود؛ و قال رجلٌ مؤمنٌ‌ من آل فرعونَ یَکتُم ایمانَه...

پیام‌بر و نبی که نبود هیچ، از اولیاء و اوصیاء هم که نبود هیچ، وسطِ خانواده کفر و انحراف بزرگ شده بود و نفس می‌کشید. توی همان خانواده‌ای که فرعون بزرگ شده بود؛ رجلٌ‌ مؤمن من آل فرعون. آن‌قدر که توی آن شرایط خفقان خانواده‌اش، ایمانش را مخفی کرده بود؛ یکتم ایمانه. تا راه را برای بهانه ما ببندد؛ جامعه و خانواده و محیط و ... نمی دانم همین بهانه‌ها که ردیف می‌کنیم برای شانه خالی کردن‌هایمان.

پیام‌بر نبود، اما سپر جان پیام‌برش شده بود. آن‌ هم با قدرت منطق و استدلال. با خوب حرف زدن. اتقتلون رجلا ان یقول ربّی الله و قد جاءکم بالبیّنات من ربّکم؟ پیام‌بر نبود. اما وجدان های خوابیده قوم‌ش را با سؤال بیدار کرده بود. با خوب تبیین کردن؛ فمن ینصرنا من بأس الله ان جاءنا....انّی اخافُ‌ علیکم...ما لکم من الله من عاصم... انّما هذه الحیوه الدّنیا متاع...من عمِل سیّئه فلا یُجزی الّا مثلها... یا قوم اتّبعون اهدکم سبیل الرّشاد...

پیام‌بر نبود، اما حجت خدا بود برای قوم‌ش. آن‌قدر که وقتی نشنیدند حرف‌هاش را، عذاب خدا نازل شد برای آل فرعون. فوقیه الله سیّئات ما مَکِروا و حاق بآلِ فرعونَ سوء العذاب.

سلسله پیام‌بری و نبوّت ختم شده. هزار و چهارصد و چند سالی می‌شود. اما کاش سلسله حبیب‌ها و آسیه‌ها و مؤمن‌های آل‌فرعون‌ تمام‌ نشود. سلسله کسانی که تمام قد مقابل مظاهر انحراف و کفر و شرک و جهل و نفاق جامعه شان، قد عَلَم کنند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

 وَقَالَ رَجُلٌ مُّؤْمِنٌ مِّنْ آلِ فِرْعَوْنَ یَکْتُمُ إِیمَانَهُ أَتَقْتُلُونَ رَجُلاً أَن یَقُولَ رَبِّیَ اللَّهُ وَقَدْ جَاءکُم بِالْبَیِّنَاتِ مِن رَّبِّکُمْ وَإِن یَکُ کَاذِباً فَعَلَیْهِ کَذِبُهُ وَإِن یَکُ صَادِقاً یُصِبْکُم بَعْضُ الَّذِی یَعِدُکُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ کَذَّابٌ... 

پ.ن
تیپ شخصیت مبارزاتی مؤمن آل فرعون به نظرم خیلی شبیه است به حبیب نجّار. قبلاً این‌جا از حبیب گفته بودیم:‌ از دیار حبیب.

شنیده باشید شاید. توی روایات هم هست. که شباهت می دهند حضرت ابوطالب(ع) را به مؤمن آل فرعون. به جهت مبارزه توآم با تقیه و  کتمان ایمان علیرغم اعتقاد قوی.

یک‌سال گذشت.(+) دعا کنید خدا به نویسنده این‌جا توی این نوشته‌ها، اخلاص بدهد.  دعا کنید این نوشته‌ها برای خودش حجاب نشوند. دعا کنید این نوشته‌ها فقط برای خاطر آیه‌ها باشند.دعا کنید قدری از نورانیت این آیه‌ها را تا دیر نشده با خودمان برداریم که ناگهان خیلی زود دیر می‌شود.

/ 30 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عاطفه

سلام. این یک سال سرک کشیدن تو وبلاگ شما کلی برام خیروبرکت داشت. قلم تون پایدار و توفیق تون روزافزون[گل]

مامان درسا

سلام تولد وبلاگتون مبارك خدا به دل و قلمتون اخلاص جاودانه بده[گل] براي ما هم دعا كنيد

امین

سلام انشاالله هفتادسالگی «برای خاطر آیه ها» را با همین قوت و شادابی و نورانیت، جشن بگیرید.

اینجا از اون جاهایی بود که خدا رو به خاطر پیدا کردنش خیلی شکر کردم و میکنم و این به قول خودت از برکت آیه هاست و صد البته قلم و نفس خودت میدونم راهی که درش هستی خیلی خیلی میتونه پر حجاب باشه ولی اینو مطمئنم که خدا کسی رو که دعا کنه و بخواد که از این حجابها در امان باشه تنها نمیذاره موفق باشی و پر ایمان دعا هم که یادت نمیره انشاالله دارم میرم حرم به یادت هستم در پناه خدا [گل][قلب]

مسافر

فراموش کردم اسمم رو بنویسم [خجالت]

gandolf

این آیه ها حجابت نیستند مریم.که اگر بودند، هرگز اینقدر توی دل آدم جا خوش نمی کردند.تو برا ما دعا کن، آن لحظاتی که قرآن با روزی های پنهانیش بر سرت منت می گذارد.تو به مهمانی آیه های نور که دعوت می شوی، گوشه ی ذهنت، بر جامانده ها هم باشند..

مگر برای خاطر آیه ها "رها" یادم کند اگر تا ان روز هنوز باشم

علی

یه چیزی یاد گرفتیم...ممنونم. لینک شدید...برای دل خودم.

سلام

شکوفه مریمی که در بهار آیه هایی واسطه فیض آشنایی من با گلستان شما رهاست رهایم http://raha-ta-oj.persianblog.ir/

ارمی

یه چیزی بپرسم به عنوان یه دوست . چرا وقتی بیشتر خدا رو شکر می کنیم یا می خواهیم به یه آرامشی برسیم و حس می کنیم همه چیز داره بهتر می شه از نظر معنوی , یک دفعه یک اتفاقی می افته که تمام آرامش خانواده ات رو به هم می ریزه و تو هیچ کاری نمی توانی بکنی ؟ این موقع ها چی کار می کنی دوستم ؟