بهشت‌نوشت...3

پرده‌ی سوّم: وقتی تو سقّایی کنی

بر قامت آن‌ها لباس‌هایی از حریر سبز و دیباست و با دست‌بندهای نقره آراسته شده‌اند و پروردگارشان به آن‌ها شرابی پاکیزه می‌نوشاند.

یک جایی گفته‌ای نهرهایی از شراب توی آن باغ جاودانه‌ات جاری‌ست که لذّت‌بخش است نوشیدن از آن؛ اَنهارٌ مِن خَمر لَذّه لِلشّارِبین1. یا رودهایی از عسل زلال. و انهارٍ مِن عَسلٍ مُصفّی2. یک جایی گفته‌ای که بهشتی‌ها را از جام‌هایی که طعمش از زنجبیل است می‌نوشانند از چشمه‌ای که به اسم سلسبیل می‌شناسندش، وَ یُسْقَوْنَ فیها کَأْساً کانَ مِزاجُها زَنْجَبیلا. عیناً فیها تسمّی سلسبیلاً.3 جای دیگری از رحیق مختوم گفته‌ای که اهل اشتیاق باید برایش مشتاقانه سبقت بگیرند؛ وَ فی ذلک فلیتنافَس المتنافِسون4. که طعمش را از چشمه‌ی تسنیم گرفته‌اند. و مِزَاجُه مِن تسْنِیم5. چشمه‌ای که مالِ خاص‌ها و نورچشمی‌های توست. عَیْنًا یَشْربُ بهِا الْمُقَرَبُون6... من که نمی‌دانم چه لذّتی نهفته توی نوشیدن از این باده‌های رویایی، اما یک‌جایی این اوصاف، دلم را بیشتر می‌برد. هوایی‌تَر‌م می‌کند. قدّ فهم من به این‌که «تو ساقی باشی» نمی‌رسد. امّا برای من هم و سقاهم ربّهم شراباً طهوراً عجیب دلبری می‌کند. خوب‌جوری باید باشد حالِ آن‌ها که ساقی‌شان تو باشی. خوب‌ جایی باید باشد آن‌جا که تو سقّایی کنی.  

عَالِیَهُمْ ثِیَابُ سُندُسٍ خُضْرٌ وَإِسْتَبْرَقٌ وَحُلُّوا أَسَاوِرَ مِن فِضَّةٍ وَ سَقَاهُمْ رَبُّهُمْ شَرَابًا طَهُورًا (انسان/21)

پ.ن: این سقاهم ربّهم شراباً طهوراً یک‌جوری رویایی و دست‌نیافتنی‌ست که وقتی می‌خوانمش زبانم به گفتنِ «اللهمّ ارزقنا» هم نمی‌رود.


1.    محمد/15
2.    همان
3.    انسان/17
4.    مطففین/26
5.    همان/27
6.    همان/28

/ 16 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیدجواد موسوی

سلام بر شما عیدتان مبارک وخداوند شما را از خادمان قران خود قرار دهد ودعای خیرتان مستجاب فرماید از اینکه با شما مبلغ قرآن آشنا می شوم خوشحالم روی کمک شما در نیل به اهداف قرآنی استمداد می جویم وبا افتخار لینک می شوید تا دوستان دیگر از مطالب خوب تان استفاده نمایند

قاصدک بارون

رزقنا الله... بهارت مبارک مریم جان!بشود که بهار مان را با مولا بهار کنیم....

سلام خانم روستا. از خواننده های پر و پا قرص مطالبتون هستم تو همشهری جوان. تازه گی ها هم دبیر سرویس فرهنگ و هنر مجله ساعت صفر شده ام. می خواستم خواهش کنم ازتون یکی از مطالب منتشرنشده تان در خصوص آیات رو برای چاپ در مجله با حق التحریر بگیریم از شما. اگر زحمتی نبود یک تماسی بگیرین. 09141018105 خسروشاهی

مینا

روزگارتان باطراوت همچون بهار، سال نو مبارك.

من

سلام من ولی هنوز توی باید دوید گیر کرده ام دعا کنید برایم بدجور محتاجم

نورانی

بسم رب النّور استفاده از اصطلاحات فیلمنامه نویسی امثال من را خوب جذب می کند وبلاگتان پرمحتوا ما را دعا کنید یا علی

علی

سلام فاطمه(عليها السلام)، فدايى ولايت عصمت الله کبری

ردپاکليپ

با موضوع "يک سؤال يک پاسخ ساده" به روزيم لطفاً پاسخ‌هاي خود را در قسمت نظارت بنويسيد Www.RadepaClip.com

رها

سلام چرا دیگه نمی نویسی برامون؟ نفسی بیا و بنشین , سخنی بگوی و بشنو که ز تشنگی بمردم , بر آب زندگانی [گل]

لیلا پارسا

خوش به حال شما که میبینید. قطعا برای اینچنین دیدنی راه هایی رفته اید که ما ... التماس دعا