و امّا بعد... 1

بگو همانا مرگی که از آن فرار می‌کردید، قطعاً به سراغ شما می‌آید...

قطار سوار شده‌ای تا حالا؟! حرکت قطار، منظره‌هایی که تند و تند از پنجره‌ها می‌گذرند، صحبت کردن با هم‌کوپه‌ای‌ها مشغولت کرده آن‌قدر که غرق بشوی؟! آن‌قدر که وقتی به ایستگاه آخر می‌رسی پر اضطراب بشوی. آماده نباشی برای پیاده شدن از قطار؟! وسایلت را که از توی ساک درآورده بودی، دوباره نپیچیده‌ای، از هم‌سفرها درست و درمان خداحافظی نکرده‌ای، آن‌قدر که دلت می‌خواهد قدر چند دقیقه‌ای هم که شده کاش دیرتر به آخر خط می‌رسیدی. اصلاً خواب بودی وقتی اعلام کردند ایستگاه آخر است. برایت پیش آمده تا حالا؟!

جانِ من و تو که به یک امانت می‌مانَد تا یک جایی توی این جسم دوام می‌آورد. از جایی به بعد مرغ باغ ملکوت است و دلش هوایی می‌شود. بهانه‌اش هم می‌شود مریضی، تصادف، زلزله، سیل... چه فرقی می‌کند؟! فصل مشترکش جانی‌ست که به گلوگاه می‌سد. اذا بلغتِ الحلقوم.

صحنه امتحان و آزمایش من و تو تا یک جایی برپاست. از یک جایی به بعد صحنه عوض می‌شود، وقت امتحان تمام می‌شود، برگه‌ها را باید بالا گرفت. خَلَقَ الموت و الحیوه لِیبلوَکُم ایّکم اَحسن عملاً.


فرشته مرگ، به ملاقات‌مان می‌آید؛ دیر یا زود. کاش خودمان را برای دیدنش آماده کنیم که غافلگیرمان نکند آمدنش. قُل یَتوفّکم مَلک الموتِ الّذی وُکّل بکم.

وقتش را نمی‌دانیم، مکانش را هم؛ ما تدری نفسٌ بایّ ‌ارضٍ ‌تموت. ما تدری نفسٌ‌ ماذا تکسِبُ غداً. مهم نیست. مهم آن است که وقتی می‌رویم، تسلیم باشیم. فلا تموتنّ الّآ و انتُم مسلمون. باید مدام خواند دعای یوسف را؛ رَبّ‌ توفّنی مُسلماً و اَلحِقنی بِالصّالحین.

این خلاف رفتن‌ها، این عصیان‌ها و نافرمانی‌ها، این سنگین کردنِ بارها، ترس از رفتن را، ترس از آن لحظه ناگزیر را زیاد می‌کند. سبک کنیم بارمان را. و لا یتمنّونه ابداً بما قدّمت ایدیهم.   

می‌گفت- نه یک بار و دوبار- هر شب بعد نماز، می‌گفت: تَجَهّزوا رَحِمکُمُ الله. ببندید بارهایتان را. ببندید بارهایتان را... مردم، لابد عجیب و غریب نگاهش می‌کردند. مرد، ولی چهره‌اش ار خوف دگرگون می‌شد وقتی این کلمات را می‌گفت.

قطار زندگی این دنیایی من و تو یک جایی می‌ایستد. یک ایستگاه پایانی. اَینَما تَکونوا یُدرککُمُ المَوت و لَو کُنتُم فی بروجٍ مُشیَّدَه. دیر و زود دارد؛ سوخت و سوز ولی نه. پیر و جوان ولی نه. کاش یادم نرود قرار است پیاده بشوم.

قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِی تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِیکُمْ ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ فَیُنَبِّئُکُم بِمَا کُنتُمْ تَعْمَلُونَ

پ.ن
توی پست‌های «و امّا بعد...» بناست آیه‌ها را کنکاش کنیم برای یافتن مختصات «دنیای بعد». سختی‌ها و شیرینی‌هاش. وعده‌ها و وعیدهاش. هول‌ها و اضطراب‌هاش. خو‌ف‌ها و رجاهاش.  به درد شما هم اگر نخورد، برای خودم خوب است؛ برای دنیازدگی‌ام. برای باری که نبسته‌ام. برای سفری که خودم را مهیاش نکرده‌ام.

/ 17 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
- برما (بهنام جعفری)

به ساعت نگاه میکنم حدود سه نصف شب است چشم میبندم که مبادا چشمانت را از یاد برده باشم و طبق عادت کنار پنجره میروم سوسوی چند چراغ مهربان و سایه کشدار شبگردان خمیده و خاکستری گسترده بر حاشیه ها و صدای هیجان انگیز چند سگ و بانگ آسمانی چند خروس از شوق به هوا میپرم چون کودکیم و خوشحال که هنوز معمای سبز رودخانه از دور برایم حل نشده است آری از شوق به هوا میپرم و خوب میدانم سال هاست که مرده ام

اصغري

دست مريزاد به اين ذوق نيكويتان كه چه زيبا ومشفقانه، شأن قلم راشناخته وبرسطور مي رود.درطريق حق، قدمتان پايداروقلمتان پوينده باد.التماس دعا.

قاصدک بارون

سلام ممنون مریم جان...این روزها توی همین حس و حالم. کمکم کردی

مریم ق

سلام مریم جان از تلنگرت ممنون

نجوا

الهی یاری امان کند به لحظه مرگ و پس از آن و پیش از آن...

مامان محمدمهدی

عالی می نویسید تلنگری به دلهای به زنجیر بسته شده دنیایی مان!!!

نرگس

زندگی حس غریبی است که یک مرغ مهاجر دارد...

مبشران ظهور

با سلام و درود مقاله بسيار مهم اثبات سيدخراساني بودن امام خامنه اي(مدظله) قسمت اول u313.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=560:1389-06-20-07-38-37&catid=3:main قسمت دوم u313.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=594:1389-06-20-07-38-37&catid=3:main سيدخراساني كسي است كه بنابرروايات عصر ظهور ، پرچم اسلام را به دست امام عصر(عج) خواهد سپرد. ظهور بسيار نزديك است ، بزودي تحولات بزرگ عصر ظهور آغاز خواهد شد ، شما هم به موج مقدس بشارت ظهور بپيونديد و با انتشار اين حقايق نوراني قدمي در نزديك تر شدن ظهور مقدس مولايمان برداريد. در پناه حق - يا علي

نقطه رهایی

سلام زندگی بسیار دلنشین از مرگ نیست و مرگ هم گاهی دلنشین تر میشود اما تو باید بخواهی ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا آری اینها که زنده شدند مرگ برایشان زندگی است و برای ما زندگی مرگ به ما هم سربزنید لینکتان کردم در صورت صلاح دید نقطه رهایی را لینک کنید