پنج روایت معتبر درباره شیطان

ای بچه‌های آدم! مگر از شما عهد نگرفته بودم که بنده شیطان نشوید؟!

به یک راه می‌ماند، به یک مسیر که باید رفت. زندگی‌مان را می‌گویم. شاید راه‌های مختلفی باشد که از همه‌شان بشود رفت و رسید. همه شان بخورند به همان بزرگراه، به همان صراط مستقیم. اما توی همه این راه‌ها یک نفر هست که هی جلوی پایمان مانع بگذارد، جاده‌های انحرافی بکشد،‌ مسیرهای خاکی که تا بجنبیم کیلومترها از مقصد دورمان کرده است.

(1) هیچ تسلطی بر کسی ندارد. وَمَا کَانَ لَهُ عَلَیْهِم مِّن سُلْطَانٍ، قرار است فقط شاخصی باشد برای این‌که خودمان بفهمیم چند مرده حلاجیم. برای این‌که حجت بر ما تمام بشود. إِلَّا لِنَعْلَمَ مَن یُؤْمِنُ بِالْآخِرَةِ مِمَّنْ هُوَ مِنْهَا فِی شَکٍّ. (سبأ/21)
(2) گام به گام همراهی‌مان می‌کند. قدم اول را که با وعده و وعیدش برداریم،‌ برداشتن قدم‌های بعدی راحت می‌شود. بعد تا چشم باز کنیم می‌بینیم چقدر بیراهه رفته‌ایم. چقدر انرژی‌مان سوخت شده. باید پایید قدم‌ها را. قرآن هی چپ و راست می‌گوید: لا تتّبعوا خطوات الشِّیطان. پا جای قدم‌های شیطان نگذارید. (بقره/ 168-  بقره/ 208- انعام/ 142- نور/ 21)
(3) از صنعت بسته‌بندی شنیده‌اید حتماً. که چقدر می‌شود با بسته‌بندی‌های خوب و مرغوب، مشتری را - حتی به کالاهای نامرغوب- جذب کرد. شیطان این کاره است. اسم قرآنی‌اش می‌شود تسویل؛ الشّیطان سوّل لهم (محمد/25). یعنی شیطان توی زرورق می‌پیچد برایتان بعضی کارها را، که به چشم‌تان خوب بیاید، که انجام بدهید. زیّن لهم الشیطان اعمالهم. (عنکبوت/28)
(4) حزب تشکیل داده! بعضی‌ها هم می‌روند و عضو حزبش می‌شوند: اولئک حزب الشّیطان. همان‌ها که شیطان احاطه‌شان کرده، همه وجودشان را تسخیر کرده که اصلاً یاد خدا نیفتند. اِستحوذ علیهم الشّیطان فَاَنسیهم ذکرالله. اینجای ماجرا دیگر خیلی دردناک و ترس‌ناک می‌شود! (مجادله/19)
(5) قشنگی‌ ماجرا ولی آن‌جاست که برای بعضی‌ها، سیاست‌های شیطان نتیجه عکس می‌دهد. اصلاً همین که افکار شیطانی دوره‌شان می‌کند، همین که شیطان سراغشان می‌آید، بیشتر یاد «او» می‌افتند. اِذا مسّهم طائف من الشّیطان تذکروا. یکی از جاهایی که بصیرت شان گل می‌کند و چشم‌شان باز می شود همین جاست. فاِذا هُم مُبصرون. خدا هم لابد می‌نشیند آن بالا و کیف می‌کند به این بنده‌هاش. به الّذین اتّقوا. (اعراف/201)

به یک راه می‌ماند. به یک مسیر که باید رفت. زندگی‌مان را می‌گویم. قبل از این که راه بیفتیم امّا یکی ازمان عهد گرفته بود که پشت سر شیطان راه نیفتیم. بنده شیطان نشویم. یادتان هست؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم
أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَیْکُمْ یَا بَنِی آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّیْطَانَ

پ.ن: بچّه‌های هفته‌نامه «همشهری جوان»، توی صفحات کافه جوان‌شان یک ستون سپرده‌اند به من؛ به اسم «برای آیه‌ها». آن‌جا هم از آیه‌ها می‌نویسم. این یادداشت، سومین یادداشتی بود که توی آن ستون منتشر شد.  

/ 26 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سوادقریه

سلام دیدم توی همشهری/ چه حالی کردم وقتی چشمم به آشنا خورد[بغل]

رواق

روز الست بود انگار که به خدایی خدا بله گفتیم نمی دانم چرا یادمان نماند؟!

مریم ق

سلام بانو دعا کنبد ما از راه شیطان در آییم.ماه رمضان نزدیک است.التماس دعا خوش به حالت که توی روزنامه می نویسی.یکی از آرزوهای من در گذشته همین بود.برات آرزوی موفقیت می کنم.

حسين

سلام احسنت! گرچه هيچ وقت نتوانستم با همشهري جوان ارتباط برقرار كنم ولي فكر كنم چنين نوشته‌هاي در نشريات خيلي خوب است! موفق باشيد

لیلا

سلام... چقدر گروه پنجم را دوست دارم!خوشا به حالشان... امیدوارم در ماه مبارک رمضان بیشتر بنویسید و بیشتر دعایمان کنید...

رها

از نقطه ای بترس که شیطانی ات کنند ..

رها

ایام مبارک بانوی آیه های پر مهر [گل]

فرهیخته

سلام از متن های خوبتون خیلی لذت بردم، قلم خوب و روانی دارید. امیدوارم خامه تون پرشور و قلبتون به نور قرآن منور بشه. متاسفانه توجه ما به قرآن خیلی کمه، به نظرم می رسه که ما وبلاگ نویس ها باید یک حرکت جمعی در این زمینه داشته باشیم. یعنی باید در کنار همدیگه کاری کنیم. چون اگه می خوایم فرهنگ قرآنی رو ترویج کنیم باید جمعی کار کنیم. باید یه فکری کرد ... با اجازتون شما رو در لیست وبلاگم اد کردم. موفق باشید!

سمیه م

سلام دعایمان کن بانوی ایه ها دعایمان کن... لطفا...

fatemeh

علامه طباطبایی رضوان الله تعلی علیه می فرماید:بی شک یکی ازمهمترین مباحثی که مظلوم واقع شده واکثریت انسانها ازآن غافلند موضوع مهم بزرگ ترین دشمن انسان وآن شیطان است که جادارد علمای بااخلاص راهکارها وشیوه های اغفال این دشمن آشکاررابرای دیگران روشن سازندوتبیین این مهم که این دشمن قسم خورده چگونه باساخت دشمن های جعلی دیگر انسانها را از خودش که اصلی ترین وبزرگترین دشمن ماست غافل کرده وسرگرم دشمن های ساختگی که خودمان با نیرنگ ووسوسه های اوآنهاراایجادکرده ایم مشغول شده ایم از دشمنی های ورزشی گرفته تا سیاسی ورقابتی وشاید هم فامیلی لذا ابتدایی ترین کار از دست آن ملعون پناه بردن به خداوند تبارک وتعالی است