و امّا بعد...4 : روایتِ چهره‌ها

• آینه را بردار، صورتت را ببین! پشت این خطوط چهره، یک آدمِ خوش‌حال یا ناراحت، امیدوار یا ناامید و افسرده، باطراوت و پرانرژی یا خسته می‌بینی، نه؟! راست گفته کسی که گفته: رنگِ رخساره خبر می‌دهد از سرّ‌ درون. چهره آدم‌ها انگار تابلویی باشد که ورای همه نقش‌ها و رنگ‌هاش می‌شود حکایت‌ها خواند و نوشت. می‌شود غم‌ها و شادی‌ها، اضطراب‌ها و اطمینان‌ها، امیدها و ناامیدی‌ها، حتّی پاکی‌ها و ناپاکی‌ها، نورها و تاریکی‌ها را از پس خطوط به ظاهر مبهمِ چهره‌ها فهمید.

• توی آستانه زندگی جاودانه ما ، توی آستانه آن انتقال عظیم، توی آن روز بزرگ، چهره‌ها به روایتِ آیه‌ها ماجراهایی دارند برای خودشان. انگار آن روز بیش‌تر از هر وقتِ دیگری می‌شود حال و هوای آدم‌ها از روی چهره‌هاشان خواند. روزی که چهره‌ها، نشانه‌اند؛ پر از تضاد و و تقابل و تباین.

• آن روز بعضی از چهره‌ها سیاه‌اند و بعضی چهره‌ها سفید. تَبْیَضُّ وُجُوهٌ وَتَسْوَدُّ وُجُوهٌ. (آل عمران/ ١٠۶) بعضی چهره‌ها شاد و خرم‌اند، تر و تازه‌اند. بعضی‌‌ چهره‌ها عبوس و گرفته و درهم کشیده‌ ، وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ نَّاضِرَةٌ… وَوُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ بَاسِرَةٌ (قیامت/ 22 و 24)  بعضی چهره‌ها روشن و گشاده‌اند، خندان و مسرور؛ وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ مُّسْفِرَةٌ ضَاحِکَةٌ مُّسْتَبْشِرَةٌ (عبس/ 38 و 39)  بعضی چهره‌ها اما انگار روی‌شان غبار نشسته، انگار تاریکی فراگرفتدشان وَ وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ عَلَیْهَا غَبَرَة.ٌ تَرْهَقُهَا قَتَرَةٌ (عبس/ 40 و 41)  بعضی چهره‌ها ذلت‌بارند، خسته و رنجورند؛ وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ خَاشِعَةٌ. عَامِلَةٌ نَّاصِبَةٌ (غاشیه/ 2و 3) بعضی چهره‌ها امّا باطراوت‌اند و حاکی از نعمت؛ وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ نَّاعِمَةٌ. (غاشیه/ ٨)

• آینه را بردار و صورتت را ببین. هزاری هم که خسته و رنجور و ناراحت و نامید باشد، عمق‌ش به خستگی‌ها و ناامیدی‌ها و رنج‌های آن روز نمی‌رسد. هزاری هم که گشاده و خوش‌حال و شادان و باطراوات باشد، عمق‌ش به خوش‌حالی‌ها و شادی‌ها و طراوت‌های آن روز نمی‌رسد. چهره‌ات را که نگاه می‌کنی، زیرِ‌لب، آرام دعا کن؛ خدایا، توی آن روزی که بعضی از چهره‌ها سیاه و عبوس و درهم‌کشیده و غبارگرفته و تاریک است، چهره من را سفید و گشاده و باطراوت و خندان و روشن کن!

 

 1- اللهمّ بیّض وَجهی یومَ تسودّ فیه الوجوه و لا تسوّد وَجهی یَوم تَبیضّ فیه الوُجوه. قسمتی از دعای هنگام وضو.

/ 11 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسافر

یوم تبلی السرائر درپناه خدا [گل][قلب]

ناموس خدا

سلام.زیبا و مفید می نویسی.لینکت کردم.لطفا لینکم کن. ممنون[لبخند]

م

اللهمّ صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم اللهمّ بیّض وَجهی ... اللهمّ صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

اصغري

اجرتان با خالق لطافتها که اینچنین لطیف برغافلانی چون ما می نوازید وچه نیکو یادآورنده ای هستید.یادآورنده چیزهایی که فراوان می شنویم اما انسان است وفراموشی های دایمی اش!ونیازهمیشگی اش به تذکر ویادآوری .روسفیدباشید.

رها

اللهم انی اسئلک الامان یوم یعرف المجرمون بسیماهم ..

مریم ق

سلام عزیزم خیلی آرومم کرد مخصوصا توی این روزها که که مدام به فکر کنکورم و پر از استرسه.خوب شد یادم آوردی که هیچ ترس و استرسی به اندازه استرس اون روز نمیشه.[گل]

رهگذر

لطفا یه سری بهم بزنید ممنون [گل]

تعبیر خواب شما

سلام از تعبیر خواب خود مطلع شوید . متفاوت با آنچه تاكنون تجربه كرده ايد .تعبيري ويژه براي همان خوابي كه شما ديده ايد .با بياني سليس و روان و قابل درك . خواب خود را در قسمت نظرات وبلاگ بنويسيد و در مدت زمان كوتاهي تعبير آن را دريافت داريد ..اگرتنها يكبار امتحان كنيد ،يقينا آدرس را در فيوريت خود قرار خواهيد داد . تعبيري كه پيام هاي مرموز و مبهم عالم خواب را براي شما فاش مي كند . منتظر شما هستم . http://mayt.persianblog.ir

طهورا

یا رب ارحم ... یا رب ارحم ... یا رب ارحم ...

مسیر

(قبل این که به جمله های آخر برسم داشتم دعای وضو را مرور می کردم برای کامنت رسیدم به ترجمه ات و زیر نویسش) آمین![گل]