هجرت

و هر که در راه خدا هجرت کند، در زمین، اقامت‌گاه‌‏هاى فراوان و گشایش‌ها خواهد یافت و هر کس [به قصد] مهاجرت در راه خدا و پیامبر او، از خانه‏‌اش به درآید، سپس مرگش دررسد، پاداش او قطعاً بر خداست، و خدا آمرزنده‌ی مهربان است.

•پیام‌بر، به فرمانِ خدا عزم مدینه کرده بود. برای بقیه هم مکّه دیگر جایِ ماندن نبود وقتی قطب و محور، توی مدینه بود. وقتی قرار بود یک بنای نو آن‌جا پا بگیرد. بنایِ یک حکومتِ اسلامی. اهالیِ ایمان، گروه گروه عزم مدینه کردند.. که بازوهای حکومت اسلامی بشوند، سیاهه‌ی لشکرِ اسلام باشند. سختی‌های هجرت و کَندن از دیارشان را به جان خریدند. متموّل‌های مکّه، شدند ندارها و بیچاره‌ها و اصحابِ صفه‌ی مدینه. همه‌ی اموال‌شان به باد رفت. بعضی‌ها حتّی مجبور شدند برای مدتی زن و بچه‌شان را بگذارند و بروند. اسم‌شان شد «مهاجرین». بعد هم خدا تند و تند توی کتابش برایشان آیه فرستاد؛ الّذین هاجَروا... آن‌قدر که دلِ آدم ضعف برود برای مقام و منزلت‌شان.

•همه‌ی حیاتِ آدم بند است به حرکت. آب هم با همه‌ی زلالی‌ش، ساکن که باشد، مرداب می‌شود می‌گندد. این حرکت، این رفتنِ جهت‌دار، فقط هم طی مسافت فیزیکی نیست. فقط هم رفتن از شهری به شهری نیست. گاهی هم آدم باید از اقلیمِ عادت‌های سخیفِ خودش هجرت کند. از دیارِ روزمرگی‌هاش، تعلّقاتش. از جهل‌های مرکّبش به معرفت، از تاریکی‌هایش به نور. گاهی باید تشخیص داد قطب و محور کجاست. به سمتِ او حرکت کرد. گاهی باید فهمید این حرکت و تلاش، توی آسیابِ چه کسی دارد آب می‌ریزد؟! من را بازوی کجا، سیاهه‌ی لشکرِ کجا می‌کند؟!

•«مهاجراً»، اسمِ حال است. حالت را می‌رسانَد. باید هر روز از خانه که بیرون می‌آییم، با حالِ «هجرت» بیرون بیاییم. به قصدِ دل‌کندن از دیارِ خودمان. به نیّتِ رفتن به شهرِ او. رسولِ خدا نیست، اما این آیه برای ما هم که هزار و چهارصد سال بعدِ رسول آمده‌ایم نباید بی‌تفسیر باشد:

بِسم الله الرّحمنِ الرّحیم
وَ مَنْ یُهاجِرْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ یَجِدْ فِی الْأَرْضِ مُراغَماً کَثیراً وَ سَعَةً وَ مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً إِلَى اللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ یُدْرِکْهُ الْمَوْتُ فَقَدْ وَقَعَ أَجْرُهُ عَلَى اللَّهِ و کانَ الله غفوراً رحیماً

پ.ن: این، صد و چهاردهمین یادداشت «برای خاطر آیه‌ها» بود. عدد «صد و چهارده» را دوست می‌دارم.

/ 29 نظر / 75 بازدید
نمایش نظرات قبلی
توشه راه

سلام وب پر محتوایی بود .امیدوارم در این راستا موفق باشی.

ندا

سلام. من مطالب شما رو میخونم.بسیار به دلم مینشینه احساس خاص و رو حانیی ای بهم دست میده و گاهی از لطافت موضوع گریه ام میگیره. ممنون که مینویسید.

آب-بابا

برای هجرت ما هم از عذاب عقب موندگی این مملکت دعا بفرمایید

لی لی

واقعا از خوندن نوشته هاتون لذت می برم. موید باشید

تهمینه

سلام من عاشق نوشته هاتونم، و از صمیم قلبم برای سعادت و خوشبختیتون دعا میکنم

مریم

http://www.aparat.com/v/f20271e754a5b9441f1b9f07738f21ad178604 ببینید خیلی تلنگرش قوی است.... سلام مریم جان. نمی دانم یادت هستم یا یادت مرا فراموش است. مریمم. ضیایی. شهید بهشتی. بسیج.

یا زهرا

شود آیا که مرا نیز به همراه خودت زیر رکابت ببری تا بشوم کرب و بلایی به خدا در هوس دیدن شش گوشه دلم تاب ندارد نگهم خواب ندارد، قلمم گوشه دفتر غزل ناب ندارد شب من روزن مهتاب ندارد ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ امروز به لطف خدا و عنایت اهل بیت عازم زیارت کربلا هستم برای کسب زیارتی با معرفت ملتمس دعای خیر دوستان.

جزیره مجنون

سلام.خدا قوت. تعبیر قشنگی بود.مخصوصا این که: "گاهی هم آدم باید از اقلیمِ عادت‌های سخیفِ خودش هجرت کند. از دیارِ روزمرگی‌هاش، تعلّقاتش. از جهل‌های مرکّبش به معرفت، از تاریکی‌هایش به نور." اما این هجرت به این سادگی ها نیست.خییلی سخته واسه کسی یه عمری اینطوری زندگی کرده باشی و بخواد تغییر کنه یا به قول شما هجرت.به این سادگی ها نیست. خییلی وقتا تشخیص میدم که دارم اشتباه زندگی می کنم و باید عوضش کنم اما زورم به خودم نمیرسه..آخر سر تسلیم میشم.تسلیم خودم.نمی دونم باید چه کنم دعا کنید خدا به ما توفیقش رو بده که جز مهاجرین فی سبیل الله باشیم التماس دعا خدانگهدار و من الله توفیق

روح الله

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی در تقدیر از وزارت اطلاعات خبر دستگیری عوامل ترور دانشمندان هسته‌ای ایران هرچند به دلیل سابقهی پر افتخار و درخشان سربازان گمنام امام زمان (ارواحنا له الفداء) قابل پیش بینی بود اما بی‌شک تلاشهای خالصانه و بی‌دریغ ایشان با توسل به قدرت لا یزال الهی با هدف تحقق بخشیدن به منویات امام خامنه ای (مد ظله العالی) و عزت بخشیدن به امت اسلام به ویژه مردم شریف ایران اسلامی به ثمر نشست. بازیگران سیاسی حرفه‌ای غرب و در راس آنها آمریکای جنایتکار در طول تاریخ همواره با سلاح خیانت و تروریست سعی در متوقف کردن آرمان‌های مقدس جمهوری اسلامی کشورمان داشته‌اند و تاکنون در راستای رسیدن به این هدف شوم خود از هیچ اقدام ناجوانمردانه‌ای فروگذار نبودند. اقدام تحسین بر انگیز و قابل تقدیر وزارت اطلاعات در دستگیری عوامل ترور دانشمندان هسته ای کشور- شهیدان شهریاری، احمدی روشن و قشقایی- بیانگر اشراف اطلاعاتی و اراده انقلابی و دشمن شکن سربازان گمنام امام زمان(عج) و استیصال و ناکامی سناریوهای شیطانی استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل علیه انقلاب و نظام اسلامی است برای مطالعه متن کامل ب