به خدا قرض بدهید

کیست آن کس که به خدا قرض نیکویى دهد تا آن را براى او چند برابر بیفزاید؟ و خداست که [در معیشت بندگان‏] تنگى و گشایش پدید می‌‏آورد و به سوى او بازگردانده می‌‏شوید.

• فکرش را بکنید! همان خدایی که گفته همه‌ی شماها فقیرید و این منم که بی‌نیازم (فاطر/15)،  همان خدایی که گفته این منم که به همه‌‌ی شماها روزی می‌دهم، که گفته کلیدِ گنجینه‌های آسمان و زمین دستِ من است (شوری/12)،  هم او گفته؛ بیایید و به من قرض بدهید. شوخی نمی‌کند. راست گفته. تازه، قرار است چند برابرِ آن قرض را هم به ما برگرداند.

• دقت کرده‌اید به اول قرآن، آن‌جا که می‌خوانیم، یکی از نشانه‌های آدم‌‌های با تقوا، این است که به غیب ایمان دارند؟ (بقره/3)  همیشه فکر کرده‌ام، انفاق کردن، انفاق‌های درست و حسابی کردن، فارغ از حس نوع‌دوستی و محبت، از آن‌هایی برمی‌آید که باور داشته باشند دارند به خدا قرض می‌دهند؛ به یک وجودِ بی‌نیاز که همه‌ی داشته‌ها دستِ اوست. و یقین داشته باشند آن وجودِ بی‌نیاز، چند برابر بهتر و بیشترش را به آن‌ها بازمی‌گرداند. این ایمان به غیب است که می‌تواند آدم را به بخشش‌های عجیب و غریب وا ‌دارد و گرنه انفاق، با هیچ منطقِ ریاضی و اقتصادی، با عقلِ معاش جور در نمی‌آید.

• خواستم بگویم خدایی که بی‌نیاز و بی‌همتاست، چندین بار توی قرآنش خطاب به من و شما گفته آیا کسی هست به من قرض بدهد تا چندین برابر به او برگردانم؟ جوابش را چه بدهیم؟


مَنْ ذَا الَّذی یُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَیُضاعِفَهُ لَهُ أَضْعافاً کَثیرَةً وَ اللَّهُ یَقْبِضُ وَ یَبْصُطُ وَ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ

/ 40 نظر / 72 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازنين

كتابت را خواندم عالي بود. باآرزوي موفقيت بيشتر براي خاله ي عزيزم.

علي

سلام - وبلاگ خوبي دارين - جمله درباره: بي مي ناب زيستن نتوانم -- رو اگه بنويسي : من بي مي ناب زيستن نتوانم -- قشنگ تر و شاعرانه تره -- موفق باشيد

تسنیم

سلام. من دیشب معرفی وبلاگ و کتابتون رو توی مجله "راه قرآن"ویژه ماه رمضان خواندم. مشتاق شدم ببینم.کارتون جالب و روانه.نوشته های اینگونه رو من خیلی دوست دارم.خواستار موفقیت روزافزونتان از صاحب قرآن.

مونا

سلام مریم جان.عیدت مبارک. ما منتظر مطالب جدید هستیم

همه با هم

سلام مطلب شما در وبلاگ مرکزی استان سیستان و بلوچستان (همه باهم) با ذکر منبع درج شد

حرف تو

سلام مطلب شما در سایت حرف تو منتشر شد لینک مطلب شما در سایت :http://www.harfeto.ir/?q=node/3048

باران(مریم)

سلام مریمی.... منم یه وبلاگ درست کردم....یکی شعر ...یکی خط.... باورت میشه؟ شعرهامو گذاشتم.... خودت می دونی که تداعی می کنند بعضی هاشون کدوم آیه هارو.... راستی اسمشون باران خط هست یکیش تو بلاگ فا یکیش تو پرشین بلاگ

سید مهدی

سلام کلام زیبایتان حیف است که گردی از خطا داشته باشد: صحیحش "یبسط" است و نه "یبصط" (در رسم الخط عثمان طه روی صاد،سین گذاشته) متشکرم که آینه شده اید برای تابش خورشید بر قلب پاکتان التماس دعا

رضا

از دوست داشتنی های من در بقره. و چقدر این داوود و جالوت و اون ربناش به هم وصلن. جالبه یک ماهه که پله ها و نردبونا رو که تو کارخونه بالا پایین می کنم ناخوداگاه مشغول زمزمه این من یقرض .. هستم :-)