مرزهای مملکتِ خدا

و هر کس از مرزهای الهی پای فراتر نهد، یقیناً به خودش ستم کرده است...

• ایمان که می‌آوری، شهروندِ مملکتِ خدا می‌شوی. برایِ این‌که مقیم این مملکت بمانی، قاعده و قانون‌هاش را باید خوب بشناسی و خوب مراعات کنی. همه‌ی همه‌اش را. نمی‌شود هم بگویی بعضی‌هاش را قبول دارم، بعضی‌هاش قبول نیست1. قرآن خیلی جاها از احکامِ الهی، به حدود و مرزهای خدا تعبیر می‌کند.2 با این حساب، گناه و نافرمانی یا رعایت نکردنِ احکام الهی، به این می‌مانَد که از آن مرزها خارج شده باشیم. برای بازگشتِ دوباره البته همیشه راه هست؛ «توبه». امّا راستش آدم از این می‌ترسد که یک‌دفعه خیلی از آن مرزها فاصله بگیرد. دور بشود. آن‌قدر که راهِ برگشت یادش نمانده باشد.    

• خواستم بگویم ماها شهروندهای خوبی برای مملکتِ تو نبوده‌ایم، با این‌که نمک‌گیرِمان کرده‌ای، مدام از این مرزها رفته‌ایم و برگشته‌ایم. با این‌همه، تو هیچ‌وقت به اهالیِ مملکتت ظلم نکرده‌ای3 . تعدّی نکرده‌ای. همیشه‌ هوایشان را داشته‌ای. خواستم بگویم هوایمان را داشته باش کمتر پا از مرزهای کشورت بیرون بگذاریم. هوایمان را داشته باش خیلی دور نشویم، مقیم مملکتِ دیگری نشویم. ماها را با همه‌ی نافرمانی‌هایمان مقیمِ مملکتِ خودت بخواه.     

بسمِ الله الرّحمنِ الرّحیم
... وَ مَن یتعدّ حدودالله فقَد ظَلَم نَفسَه

پ.ن.

1. اَفتؤمنونَ ببَعض الکِتابِ و تکفرونَ ببعض فما جزاء من یفعل ذلک منکم الّا خزیٌ فی الحَیوه الدّنیا و یوم القیامه یردّونَ اِلی اَشدّ العذاب... (بقره/85)

 2.بقره/187- بقره/229- بقره/ 230- نساء/13نساء/ 14- توبه/97- مجادله/4- طلاق/1

 3. مَن لا یعتدی عَلی اهلِ مملکته (عبارتی در وصف حضرت حق که در چندین دعا آمده است)

/ 24 نظر / 64 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیده مرضیه

سلام خانم روستا من از خوانندگان ه.ج هستم و از خوانندگان پروپاقرص ستون به خاطر آیه ها ی شما. با یادداشت آقای رضایی در شماره ی اخیر ه.ج ومعرفی کتاب و وبلاگتون به اینجا آمدم. خدا حفظتون کنه. واقعا ایده و نوشته هاتون عالیه. و من رو به تقلید از ایده ی شما واداشته.گاها چیزکی درباره ی آیه ای که دوست داشتم می نویسم. می خواستم ازتون اجازه بگیرم برای انتشار بعضی از یاداشتهاتون در وبلاگم. البته با ذکر نام شما و آدس وبلاگتون. امیدوارم موفق باشید.[گل]

سید مهدی بنی فاطمه

خانم روستا.....نوشته هاتون از هر لحاظ عالیه ....هم از لحاظ مفهوم و هم از نظر سبک نگارش . من که واقعا از یادداشت هاتون استفاده می کنم.......در ضمن ه ج اسمتون را اشتباهی نوشته..

مشاوره سنگ صبور سعا

تساوی در درجات سوره مبارکه توبه آیه شریفه 72 وَعَدَ اللّهُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ معنای آیه: خداوند به مردان و زنان با ایمان، باغ هایی از بهشت وعده داده....... پیام آیه: چنان که زنان و مردان در پیمودن راه کمال و فضلیت در دنیا یکسان هستند در کسب درجات بهشت نیز تفاوتی بین آنها نیست. آنها که نورانیت و فضیلت بیشتری کسب کردند، درجات بالاتری دارند، خواه زن باشند یا مرد.

سیده مرضیه

سلام خانم روستا من نمی تونم سکوت رو رضایت تلقی کنم. اجازه ی انتشار یاداشتهاتون رو با ذکر نام و وبلاگ خودتون به من میدید؟؟؟

حمید مشایخی راد

ببخشید ولی یه سوال داشتم : شما در مجله یا روزنامه ای می نویسید ؟؟ چون تو کامنت ها خوندم که قبلا داخل همشری جوان می نوشتید ؟

کشکول

سلام خوب بود؛ فکر میکنم اگر در خط نهم یک «تا» اضافه کنید روان تر می شود. آنجا که نوشته اید: ... را داشته باش «تا» کمتر پا از مرزهای ... ... راستی به من هم سر بزنید، خوشحال می شوم؛ به روزم.

موسویان

ماه ضیافت مبارک انشاالله که مهمونهای خوبی باشیم

حسين

كتاب رو هفته پيش موفق شدم تهيه كنم. قصد كردم در ماه رمضان روزي 2 تا دلنوشت بخوانم كه اينجوري تا حدودي به آخراي كتاب نزديك ميشم (66 تا دلنوشت) يكم سخته چون كتاب شما خوردنيه![لبخند] و روزي 2 تا خوندن كم لطفيه ولي سعي ميكنم جلوي خودمو بگيرم. موفق باشيد ياعلي‌عليه‌السلام

مونا

مریم جان من گاهی تو کار خودم وخدا میمونم اما همیشه میگم خدایا ممنون که هستی و کارخودت را بلدی من بهت افتخار می کنم . اگر نبودی الآن این روزها چه کار می کردم؟

بی داد

دوست عزیز شما را با نام : " برای خاطر آیه ها " لینک کردیم ! در صورت تمایل ما را لینک کنید . یا علی