برای خاطر آیه ها

بسم الله

تا حالا برایت پیش آمده بخواهی جمله‌ای را که از شنیدنش لبریز شده‌ای، با همه‌ی وجود بغل کنی، به سینه بچسبانی و از شوق اشک بریزی؟

تا حالا شده احساس کنی بعضی جمله‌ها را بعضی‌ها فقط برای تو گفته‌اند؟ آن هم برای یک لحظه‌ی خاص تو؟ برای پیله‌هایی که تو در خودت تنیده‌ای؟ جمله‌هایی که آرزوی پرواز را، آرزوی پروانه‌شدن را دوباره در تو زنده کنند و برویانند؟ برای وقت‌هایی که مست شده‌ای و مدهوش، غرق شده‌ای... جمله‌هایی که مثل کشیده‌ای بخوابانند زیرِ گوشت تا هشیارت کنند؟

تا حالا خسته از یک روز شلوغ، یک شهر شلوغ، پر از دود و ماشین و صدا، پر از بیلبوردهای تبلیغات، پر از در و دیوار خط خطی، گوشه‌ی مترو و تاکسی و اتوبوس، پناه برده‌ای به غارِ تنهایی خودت تا کسی درِ گوشت نجوا کند: بخوان؟ و تو ناگهان مستأصل، احساس کنی که خواندن نمی‌دانی،‌ که ذهنت انباشته از دانسته‌هایی ست که داشتن و نداشتن‌شان فرقی به حالت نمی‌کند؟

گفتم بنویسم این‌ها را. برای جمله‌هایی که دوستشان دارم. جمله‌هایی که کسی درِ گوشم نجوا کرده است، آن وقت‌هایی که به حرای خودم پناه برده بودم.

برای جمله‌هایی که لبریزم کردند: از عشق، خوف، اندوه، بیم، امید، حزن، نشاط... برای خاطر جمله‌هایی که تشنه‌ام کردند، که جرعه‌جرعه نوشیدم‌شان، اما تشنه‌تر شدم. برای خاطرِ تشنگی‌هام، برایِ عطش.

برای جمله‌هایی که روی پاهایِ بابا حفظ‌شان کردم، توی آغوشِ همیشه مهربان مامان. برای جمله هایی که مثل شعرهای بچگی برایم جاودانه‌اند؛ هر چند هر روز تازه به تازه، نو به نو.

برای جمله‌هایی که فهمیدم و نفهمیدم. برای جمله‌هایی که هر چه بزرگ‌تر شدم کمتر فهمیدم. برای جمله‌هایی که هر چه غبار گرفتم، کمتر نشانم دادند.

می خواهم بنویسم. برای خاطرِ جمله‌هایی که او برایم گفته، توی آن کتاب، همان جمله‌هایی که می گویند «آیه» است. می‌خواهم بنویسم؛ برای خاطرِ آیه‌ها.

/ 31 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم روستا

فکر نمی کردم با اولین قدم, اینقدر همپا پیدا کنم...همه تان شرمنده ام کردید, کاش لایق اين همه لطف باشم. آقاي دكتر جهانبخش! سلامت باشيد...ممنون كه شاگردتان را قابل دانستيد. خانم مرشدزاده عزیزم! نمي دانيد سرزدنتان به اينجا چقدر خوشحالم كرد. خانم عطش شكن و آقاي سيد امين و آقاي نفسانيات يك من! ممنون كه دعوتم را پذيرفتيد،‌ بدون اجازه لينك كردنم را هم مي بخشيد حتماً! من را از نقد و نظرتان بي بهره نگذاريد! زهراي عزيزم! باز هم بيا، سر به هوا هم بيا كه من سر به هوا بودنت را هميشه دوست داشته ام: نگاهت كه هميشه آسمان را مي پاييد و ماه را...مثل همان روزها بيا... غزاله جان! آقاي حبيب! حسين آقا! آقاي عليرضا! آقاي ام اچ ام!...ممنون كه اينجا را هم قابل دانستيد و مثل قبل آمديد! فاطمه جونم، داداش مصطفي!...باز هم به من سر بزنيد! خانم عقلي مقدم! خانم اف.ش! پوران و اعظم عزيز! از حضور گرمتان سپاسگزارم! آقا یا خانم مسیر و ب میم! از شما هم ممنونم! [گل] رب اوزعني ان اشكر نعمتك اللتي انعمت علي

موسویان

...حکایت از یک فکر عمیق،ریزبین،جستجوگر،بی تاب و حریص دارد....مهر چنین نوشته هایی که از دلهای عاشق برجسته شده بر دلهای عطشناک حک می شود و احتیاج به مرکب ندارد...

صدی

واقعا زیبا بود.یه آن از این دنیا شلوغ در اومدم,انگار دستت رو رو قلبم منم گذاشتی! ولی خب بابت ننوشتنات تو وب هیآت باید دعوا بشی!

مریم

ممنون مریمی.ممنون.زنده باشی.همیشه.

هدی فراهانی

سلام مریم جان میدونستم که باید چیزای قشنگی تو دلت پنهون کرده باشی. مرسی که با ما هم در میون گذاشتی. این بار برای خودت آمده بودم از این به بعد برای تو میام و برای خاطر آیه ها...

ثمین

نوشته هات خیلی خوبند اونقدر که منم دلم می خواد بارها و بارها بخونمشون!!! مثل متن های محرمت همونایی که روز دهم رو ننوشتی!!!!!!!!! باور کن اینقدر خوندمشون که از حفظ می تونم کلمه به کلمه بگم اما بازم دوست دارم از رو بخونمشون نمیدونم چرا شاید یه رازی داره که من نمی فهمم !!!!!!!!!!!!!!طبق معمول دیگه ....آخه من خیلی چیزا رو نمیفهمم...... برام دعا کن

تسنیم

سلام خواهر خوبم همین الان یکی از دوستان آدرس بلاگ شما رو دادن چقدر خوشحالم دوباره میشه نوشته های شما رو خوند

مريم شوريده

سلام، پهلوان! مي داني كه چي مي گم[چشمک]؟!!! خودت بهم گفتي، تو حياط دانشگاه، وقتي بهت گفتم نمي دونم چرا اومدم! و تو گفتي براي من ، شايد براي من اومدي. امروز از ديدار كسي برگشتم كه سلامٌ علیکم بما صبرتم، را هر روز و هر لحظه مي شنود. مريم جان هنوز داره غريبانه صبوري مي كنه؛ هنوز!! چقدر سخته عقيله باشي و ببيني جهل دامن دوستانت رو هم آلوده!!! امروز از ديدار دختركي برگشتم كه چهل منزل تا رسيدن تاب آورد، سيلي خوردن رو، دست هاي بسته رو، خارجي خارجي گفتن هاي مردم رو، گوش واره به تاراج بردن رو، اما درد ضربه هايي كه بر لب و دندان پدرش زدند ... آخ! كه چقدر غريبانه شب تا صبح دست روي قلب كوچيكش ميذاشت و زمزمه مي كرد. وقتي داشتم ميومدم بهش گفتم: " خداحافظ خانوم كوچولو!!!" چقدر بزرگ بود مريم!! چقدر!!! حالا نشستم اينجا و آيه هايي رو مي خونم كه تو فهميدي! خوشبحالت مريم!! دو ركعت نماز تو حرم خانوم كوچولومون مخصوص تو خوندم. مريم! دستتو بذار رو قلبت. اينجا خدا هست، مطمئن باش.

shghodusy.jbg.ir

عالی است