و امّا بعد...6: روز ملاقات

(1) توی دنیای ما، ملاقات و دیدار و رو به رو شدن با آدم‌ها، دو روی متضاد دارد. گاهی آن‌قدر مشتاقیم برای ملاقات عزیزی، که ثانیه‌ها را برای دیدارش می‌شمریم، سر از پا نمی‌شناسیم، خودمان را، دور و برمان را مهیا می‌کنیم برای لحظه دیدار. آن روی دیگر سکه بعضی ملاقات‌هاست که به هر دلیلی خوشایندِ ما نیست. گاهی شرمنده‌ایم از این‌که با کسی روبه‌رو بشویم. جایی بد کرده‌ایم به او، حق‌ش را ادا نکرده‌ایم، تکلیف‌مان را انجام نداده‌ایم. این طور وقت‌ها دل‌مان می‌خواهد روز ملاقات هی عقب بیفتد. بلکه بتوانیم توی این فاصله جبران بکنیم.  

(٢) همه این روز و شب‌ها، جلو رفتن‌ها و عقب‌افتادن‌ها، بلند شدن‌ها و زمین‌خوردن‌ها، ذکرها و غفلت‌ها، آخرش به آن ملاقات ختم می‌شود. اِنّک کادحٌ اِلی رَبّکَ کَدحاً فَمُلاقیه. باورت می‌شود؟! برای همین است که یکی از نشانه‌های اهل خشوع، همین است که به این ملاقات ایمان دارند. باورشان شده خدایشان را ملاقات می‌کنند؛ الّذین یظنّون انّهم مّلاقوا رِبّهم.

آن روز را «یوم التّلاق» نامیده‌اند. یعنی روز ملاقات؛ روز رو به رو شدن. آماده‌ای؟!

 

بسمِ الله الرّحمن الرّحیم
...یُلْقِی الرُّوحَ مِنْ أَمْرِهِ عَلَى مَن یَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ لِیُنذِرَ یَوْمَ التَّلَاقِ.

/ 8 نظر / 62 بازدید
مجدالدین

چه کسی این جرات را دارد که بگوید آماده ام جز مردان ناب و برگزیده خدا

مائده ایمانی

دو قدم دلهره دارم دو قدم دلتنگم

م

... و تجعل عاقبة امری محمودة حسنة سلیمة ...

مسیر

سال هاست کادح الی ربک کدحا فملاقیه برایم رنگ دارد. ولی چرا آماده نمی شوم ...

مسیر

سال هاست کادح الی ربک کدحا فملاقیه برایم رنگ دارد. ولی چرا آماده نمی شوم ...

سعیده

با سلامی گرم با درودی پاک وبلاگ ماه شب چهاردهم بی فروغ به روز شد.

اصغري

به جناب سلمان گفتندچقدر می ترسی که به جهنم بروی؟گفت آنقدر که اگر قرار باشدیک نفر به جهنم برودآن ،من باشم،گفتند چقدرامید داری به بهشت بروی؟گفت همانقدرکه اگر قرار باشدیک نفر مورد رحمت خدا قرار گیرد،آن یک نفر ،من باشم!(این حکایت راحجت الاسلام دکتر حاجی ابراهیم مولف کتاب "نجات ادیان وفاهمه بشری" وعضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر دربرنامه "این شبها"نقل می کردند.)

مهدیه

سلام بانو نمی دونی چقدر دلم برای اینجا تنگ شده بود. بوی محرم که میاد، دوباره یاد اینجا میکنم و همه اون شبایی که با روضه هات احیا گرفتم. برای آماده شدن ما هم دعا کن. و اگه قرار نیست آماده بشیم، کاش مسیرمون کوتاهتر بشه که لااقل، دورتر و دورتر از اینی که هستیم، نشیم.