و انت حل بهذا البلد

(1) گفتم دستم خیلی خالی‌ست، نمی‌توانم. حتی از نوشتن این پروپوزال هم پشیمان شده‌ام. محکم و قاطع گفتید: حالا دیگر تو هم کوتاه بیایی من کوتاه نمی‌آیم. بسم الله را بگو و شروع کن. قرآن‌م را گرفتید، بوسیدید، باز کردید و خواندید: یا ایها العزیز...چندم محرم بود؟ یادم نیست. یادم هست که چشم‌هایم به زور باز  می‌شد از بس شب قبلش زار زده بودم، از بس محرم پارسال برایم متفاوت بود. بعد هم نوشته‌‌هایم را آورده بودم که بخوانید. نوشته‌هایی که هیچ‌وقت روز دهم‌ش نوشته نشد...به رسم هدیه آورده بودمشان برایتان، که دعوت شب اول محرم ما را توی خانه شهید یزدان‌پرست پذیرفته بودید و آن‌قدر از خاطرات مشترکتان با محمد سعید گفته بودید که چشم‌های همه جمع، بارانی شده بود...گفتید کسی که این‌ها را نوشته می‌تواند. به هوای شما، به هوای کمک و پشتوانه شما قبول کردم. بعد هم شما گذاشتید و همه این چند ماه را از ایران رفتید. امروز بی‌هوا یاد آن روز افتادم، یاد همان آیه ای که شما آن روز برایم خواندید و شد صفحه اول پایان نامه من. نوشته‌ام: « تقدیم به خاک پای حسین‌بن علی که اتمام حجت مسلمانی من است». نتوانستم، اما حکایت همان بضاعت مزجاه است. اوست که پر می‌کند پیمانه را و تصدق می‌کند... و جئنا ببضاعه مزجاه فاوف لنا الکیل و تصدق علینا ان الله یجزی المتصدقین.

(2) لازم نیست معماری و شهرسازی خوانده باشی که بفهمی بعضی جاها، خاک بعضی شهرها چقدر می گیرد آدم را، چقدر حال و هوای آدم را عوض می کند، اما لازم است معمار و شهرساز باشی که وقتی از صبح تا شب توی این کلاس ها و آتلیه های دانشگاه، برایت از کیفیت های محیطی می گویند و توی پروژه های شرکت هم باید حواست به دستاورد های روز دنیا در باب کیفیات محیطی باشد، دلت هوایی بشود و بدانی یک جایی هست که بی هیچ کیفیت محیطی باز هم می گیرد آدم را. جایی که نه خط آسمانش به راه است، نه کریدورهای بصری اش، نه سریال ویژن هایش، نه تراکم و اندازه قطعاتش، نه خطوط نما، نه کفسازی معابر و نه بدنه سازی جداره هایش...اما همان A Quality without name جناب کریستوفر الکساندر را دارد، همان کیفیت بی نام را... حالا که قرار است تو ادعا کنی این را و بعد هم با همین قلم، نقشه های همان شهر را اتود بزنی و طرحی بدهی که مثلاً حال و هوای جاری یک واقعه را بعد از هزار و چهارصد سال، به یک شهر برگردانی....نمی دانم... آخرش فکرکردم قضیه این پایان نامه،   فقط قضیه مشق نام لیلی بود و بس...خاطر ما که تسلی گرفت آقا، کاش خاطر شما هم...وگرنه همین حالایش هم کجای آن شهر را قدم بزنی حال و هوای واقعه در فضا جاری نیست؟!...گفتم که، بعضی شهرها بی نیازند از این این چک لیست های شهرسازی انگار... آقا سید گفته مرکز آسمان، آخرش هم طاقت نیاوردم و بالای شیت های پرزنتم نوشتم: ...وکربلا را تو مپندار که شهری ست میان شهرها و نامی ست میان نام ها.... من همه اش توی این مدت شعر عاشقانه می خواندم برای او و شهرش: و ما حب الدیار شغفن قلبی/ و لکن حب من سکن الدیاری. چه باید می کردم که هیچ کجا برای من کرب و بلا نمی شود؟... و انت حل بهذا البلد.

(3) این حس رها شدگی از یک مشغولیت را نمی دانم می شود برایش معادل واژه ای پیدا کرد یا نه، وقتی غرق هستی توی یک ماجرا- اگر چه شیرین- با یک بار امانتی که گاه شانه هایت را خم می کند، بعدش یک حس رهایی خوب دوست داشتنی و قدری همراه با حسرت روزهایی که دیگر تمام شدند و به نوستالژی پیوستند ... نمی دانم...همه در سایه گیسوی نگار آخر شد؛ بابی انت و امی... چه منت گذاشتید که این پایان نامه را مجال دادید در هوای کربلای شما نفس بکشد. امروز بعد از دفاع، همه اش این آیه توی ذهنم می چرخید: و وضعنا عنک وزرک.

بسم الله الرحمن الرحیم

یا ایها العزیز مسنا و اهلنا الضر و جئنا ببضاعه مزجاه فاوف لنا الکیل و تصدق علینا ان الله یجزی المتصدقین

لا اقسم بهذا البلد. و انت حل بهذا البلد

و وضعنا عنک وزرک.

پ.ن
از آقای مهندس قاسمی مدیر بزرگوار دفتر فنی کربلا و بقیه همکاران خوب تیم مهندسی ستاد بازسازی عتبات عالیات در ایران و عراق- اگر هنوز اینجا را می خوانند- برای همه لطف و همراهی شان و  برای تشویق ها و حمایت هایشان، توی این چند ماه بی نهایت ممنونم. و از اقای دکتر خانمحمدی مدیر محترم پروژه طرح جامع توسعه حرمین کربلا، برای همه صبر و حوصله ای که مهربانانه و دلسوزانه طی این چند ماه کاری، به خرج دادند.

برای این شروع دوباره هم از شماها مدد می خواهم، حالا که دوباره برای چند سال دیگر، راهم دادید توی دانشگاهی که میهمان و میزبانش خودتانید. این کتاب و دفتر و درس و مشق اگر هوای شماها را از سرم به در کند، چه بیچاره ام. با شماهایم، آآی شما پنج نفری که آرام گرفته اید توی خاک دانشگاهمان و زیرچشمی می بینید بازی های هر روز ما را؛ ضحی و هم یلعبون. خسته ام از این بازی ها.

ممنونم از همه دوستان خوبی که با ایمیل ها و کامنت هایشان توی این مدت غیبت اظهار لطف و محبت نمودند. جلسات تفسیر چند هفته اخیر را هم انشاءالله به زودی روی وبلاگ در محضر نور قرار می دهم.

/ 39 نظر / 98 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زینب سادات

هیچ کجای برای من .... برای تو .... برای ما .... کرب وبلا نمیشود !

این پایان نامه هوای ابری دل شما را برای باریدن میخواست و زمین تشنه نینوا را ! خدا قوت .

صدي

سلام همين را بگويم كه در جلسه دفاع چقدر غبطه خوردم به تو. دعا كن كه راه ما نيز به كربلا ختم شود. و چقدر دلتنگم براي حرمش. دعا كن كه زودي بطلبند مان با معرفت.

صدي

كسي كه خداوند خير را براي او اراده كرده باشد، در قلبش محبت امام حسين عليه السلام و محبت زيارت آن حضرت را مي اندازد. حضرت امام صادق عليه السلام و دعا كن اين جوانه در دلمان درختي تنومند شود.

حالا که حجش را به خاطر خدا در قربانگاه روز دهم تمام کرد خدا هم روز عرفه اول به زائرای او نگاه می کنه اللهم ارزقنا...

جرعه ای از آسمان

هفتمين مراسم هيئت وب لاگي سبو را زير آسمان بر پا كرديم تا مانند حاجيان احرام بسته منتظر عيد باشيم هم هيئت ما باش و سبويت را از بارش سخاوت مندانه ي دعاي عرفه پر كن، باشد كه با شناختي آسماني تر عيد قربان را جشن بگيريم يك جرعه از آسمان/ هيئت وب لاگي سبو

سید میثم

سلام راستش دیر اومدم سراغ وبلاگتون مطلبتونم زیاد خستم بعدا میخونم. یه نظرسنجی درباره انتخاب رهبری گذاشتم لطفا شما هم نظر بدید.

مهربان

سلام مریمم تبریک! هم به سبب دفاع و بیشتر به سبب موضوع پایان نامه! در پناه امن معبود مهربان باشی[گل][گل]

مقداد

سلام. تشكر از همه اين نظرات. براي تمركز بيش‏تر، نظرات‏تون رو به‏عنوان يه پست جديد رو وب‏لاگ گذاشتم. بايد فكر كرد و مشورت. يا علي

گل شب بو!

تبريك... به خاطر " همه " نعمت هايي كه نصيبتان كرده اند.... التماس دعا