مزرعه‌ای برای دل‌نبستن

مَثَل زندگى دنیا، همانند آبى است که از آسمان نازل کرده‌‏ایم که در پى آن، گیاهانِ زمین- که مردم و چهارپایان از آن می‌‏خورند- می‌روید تا زمانى که زمین، زیبایى خود را یافته و آراسته می‌‏گردد، و اهل آن مطمئن می‌‏شوند که می‌توانند از آن بهره‏‌مند گردند، (ناگهان) فرمان ما، شب‌‏هنگام یا در روز، فرامی‌‏رسد و آن چنان آن را درو می‌‏کنیم که گویى دیروز هرگز نبوده است .

البته که آسان نیست آدم توی مزرعه‌ای کشت و کار کند اما برداشتش را به سال‌ها بعد موکول کند. به آن مزرعه هم دل نبندد. اما قرآن هر وقت از زندگیِ دنیا صحبت می‌کند، یک لحن نهیب و هشداری دارد که نمی‌شود جدی‌اش نگرفت، نمی‌شود راحت از کنارش گذشت.

• برای ماهایی که داشته‌های دنیا، از هر جنس و مدلش؛ کار و پول و مدرک و منصب و ... توی چشم‌مان خیلی بزرگ است، خیلی شیرین و خواستنی‌ست، درد دارد وقتی قرآن بگوید؛ «متاعُ الدّنیا قَلیل» (نساء/77) . بگوید دنیا کم است، دنیا در برابر آخرت، خیلی کم است، خیلی ناچیز است. (توبه/38)

• قرآن به دنیا می‌گوید «لهو» و «لعب». فکرش را بکنید! این مشغولیت‌های دنیا، همین کارهای روزمره ما، اگر به هدفِ زندگیِ جاودانه‌مان نباشد، فقط یک بازی و سرگرمیِ بی‌خود است. فقط غفلت می‌آورد. «انّما الحیوه الدّنیا لعِبٌ و لَهو» (انعام/32) (عنکبوت/ 64) (محمد/36) (حدید/20)  

• زندگی دنیا خاصیت اغفال و فریب دارد، می‌تواند آدم را فریب بدهد و به خودش مشغول کند. آخرت، هر کس بیشتر فریبِ دنیا را خورده باشد، حالش دردناک‌تر است؛ «غرّتهُم الحیوه الدّنیا» (انعام/70) (انعام/130) (اعراف/51) .

• دنیا راضی‌کننده نیست. قرآن یک‌جور هشداردهنده‌ای سؤال می‌کند که؛ یعنی شماها واقعاً به همین زندگیِ دنیا راضی شدید؟(توبه/38) انگار خیلی عجیب باشد که کسی به همین زندگی‌ دنیا راضی باشد. سرخوش باشد. «...و رضوا بالحیوه الدّنیا و اطمأنّوا بها.. »(یونس/7) .

با این اوصاف، انگار بهترین کار را همان‌هایی می‌کنند که زندگی دنیا را به آخرت می‌فروشند. جان و مال و عمر و جوانی‌شان را این‌جا می‌دهند و آن‌جا هزار برابرش را پس می‌گیرند. فقط آن‌ها هستند که برنده‌اند، که سود می‌کنند. «الّذین یَشرونَ الحیوه الدّنیا بالآخره» (نساء/74) 


 إِنَّما مَثَلُ الْحَیاةِ الدُّنْیا کَماءٍ أَنْزَلْناهُ مِنَ السَّماءِ فَاخْتَلَطَ بِهِ نَباتُ الْأَرْضِ مِمَّا یَأْکُلُ النَّاسُ وَ الْأَنْعامُ حَتَّى إِذا أَخَذَتِ الْأَرْضُ زُخْرُفَها وَ ازَّیَّنَتْ وَ ظَنَّ أَهْلُها أَنَّهُمْ قادِرُونَ عَلَیْها أَتاها أَمْرُنا لَیْلاً أَوْ نَهاراً فَجَعَلْناها حَصیداً کَأَنْ لَمْ تَغْنَ بِالْأَمْسِ...

/ 37 نظر / 179 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسمانه

کم می نویسید....

ماری

سلام همیشه نوشته هاتون عالی و مفیده بانو التماس دعا

همه باهم

سلام مطلب شما با ذكر منبع در وبلاگ مركزي استان سيستان وبلوچستان (همه باهم) درج شد

حرف تو

سلام مطلب شما در سايت حرف تو منتشر شد لينك مطلب شما در سايت :http://www.harfeto.ir/?q=node/3348 منتظر حضور بعدي شما هستيم هديه سايت حرف تو به شما دوست گرامي امام علي (ع) فرمودند:هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

رجبعلی محبی

کم‌کار شدین تو همشهری جوان چرا؟ عیش‌مان را طیش نکنید دیگه.

دانشنامه دین و سیاست

با سلام و تحیات الهی خدمت شما فرهیخته ارجمند مطالبت، سبک نگارش و ظاهر درگاهتان بسیار دلپسند جلوه می کند. ما در درگاه “دانشنامه دین و سیاست” با مطلب “گودال نظری در شناخت تکلیف انتخابات” منتظر حضور صمیمانه و نظرات ارزشمندتان هستیم. اگر تمایل به تبادل لینک هستید بفرمایید تا توسط درگاه بنر تبلیغاتی برایتان طراحی و درج گردد. اللهم عجل لولیک الفرج

رحیل

مردمان غافلند از عقبی همه گویا به خفتگان مانند ضرر غفلتی که می ورزند چون بمیرند آن زمان دانند....

مسیحای من

اللهم إن لم تكن غفرت لنا فيما مضى من شعبان فاغفر لنا فيما بقي منه... التماس دعا

محمد

اللهم صل علی محمد و ال محمد وب خیلی خوب و مفیدی داری موفق باشی

منیره

خیلی خوب بود چون خیلی قشنگ جواب یک شبه فکری مو دادی ممنونم