نسبت میان من و شما

آن چه خدا برای شما باقی گذاشته، برایتان بهتر است اگر ایمان داشته باشید.

نسبتی هست میان من و شما که هر سال، شعبان که به نیمه می رسد، می کاومش و می خواهم بدانمش. شاید تمامِ بهره من از میانه شعبانِ هر سال همین کاوش و نیافتن باشد. با من چه باید بکنید؟ اصلاً نسبتی هست میان من و شما؟ منتَظَر و منتظِر؟ مأموم و امام؟ موالی و ولی؟ محبّ و محبوب؟ پی رو و پیش رو؟ مطیع و مطاع؟

شما منتَظَر هستید، در من امّا نشانه های انتظار سال‌هاست که خشکیده است، دیگر ثانیه‌ها بر من سخت نمی گذرد، لحظه‌ها را برای آمدنتان نمی شمرم، بی تابِ دیدنتان نمی شوم، خودم را مهیّای لحظه دیدار نمی کنم، لبریز نمی شوم که زمزمه کنم: سیّدی غیبتک نفت رقادی…که آه بکشم و بگویم: عزیزٌ علیّ ان اری الخلق و لا تری؛ سخت است برای من که خلایق را ببینم و شما را میانشان نبینم؟ نه…سخت نیست، عادت کرده‌ام به نبودنتان و آه از روزمرّگی و غفلت وقتی آدم را گرمِ دنیا بخواهد…نسبتی هست میانِ من و شما؟

شما امام هستید، امامِ زمانه من، امامِ عصرِ من در هیاهوی عصر اصالتِ انسان و طبیعت و مادّه...من امّا رفتارتان را نمی کاوم که حجّت باشد برایم، جای پایتان را نمی کاوم که قدم هایم را اینقدر چپ و راست نگذارم و در فراز و نشیب های افراط و تفریط، در گردنه های امتحان و ابتلاء اینقدر زمین نخورم. شما را واسطه فیض آسمان و زمین نمی بینم، نشانه های راه را درِ خانه شما جست و جو نمی کنم، میزان عملم شما نیستید…کدام رفتار و گفتار من را بپایند که اثری از شما در آن ببینند؟ نسبتی هست میانِ من و شما؟

شما محبوب هستید، محبوب آسمان ها و زمین و خدای شان…محبوب همه خلایق، حتی همین گل ها و درخت ها و سبزه ها، حتّی همین جنبنده ها و پرنده ها…در دلِ سنگ من امّا سال هاست نشانه های محبّت رنگ باخته است، اگر در دایره محبّت، قاعده و رسم بر این است که محبّ، مطیعِ محبوبش می شود، به رنگِ محبوبش در می آید، رنجش محبوبش را برنمی تابد، همه عالم و آدم را فدای یک گلِ لبخند عشقش می کند…اگر اینهاست آیین محبّت، من محبّ شما هستم؟ هنوز هم فکر می کنید نسبتی هست میانِ من و شما؟

بگذارید این شعبان هم که به نیمه می رسد، سرگشتگی هایم را بکاوم، حتماً نسبتی هست میانِ من و شما…اگر نیست پس این حسّ غریبِ غروب های جمعه…؟، پس این نجواهای اللهمّ کن لولیِک…؟، پس این پیچک های آرزوی اللّهمّ اجعلنی من انصاره…؟، پس این نا آرامی هایِ دل، هنگامه آل یاسین و ندبه…؟؟؟ پس این مرورهای هزار باره داستانِ کربلا و یافتن مختصّاتِ خودم میانه راه مکّه تا کربلا، میانه راه سال شصت و یکم تا قرن چهاردهم…؟ میانه حسین بن علی تا حجّة بن الحسن…؟ پس تلاوتِ زهیر و بانویِ زهیر و حرّ و حبیب و امّ وهب و رباب و نسخه های امروزی شان…؟ پس این ساعت ها مطالعه هزار باره فصول مکیال المکارم و مباحثه گفتمان مهدوّیت و انتظار و کتاب و مجلّه و منبر و بحث و خطابه و …؟ حتماً نسبتی هست میان من و شما!

شما را بقیّۀ الله می نامند و می دانید من چقدر میان همه اسامی زیبایتان به این اسم دل بسته ام، از این آیه ها گرفته اند اسم قشنگتان را، شنیده ام هنگامه مبارکِ آمدنتان کنار حجر که می ایستید، خودتان را به همین اسم معرّفی می کنید؛ یا اهل العالم انا بقیة الله...

بگذارید نسبت میانمان را همین اسم ترسیم کند؛ این حدّاقل را دیگر کسی نمی تواند انکار کند؛ من نه منتظر، نه محبّ، نه مأموم، نه مطیع، نه پی رو، من فقط یکی از اهالی زمین – این سیّاره رنج- و شما همه آن چه و آن که خدا از خودش، در زمینش باقی گذاشته... اگر هنوز دغدغه دانستن آن چه و آن که خدا در زمینش باقی گذاشته جایی از جغرافیایِ دلم را ناآرام کرده باشد!

فردا که شعبانِ هزار و چهارصد و سی هم به نیمه برسد، دیگر به رسم و ادایِ منتظران،ناله های انتظار سر نمی دهم، نجواهای عاشقانه هم زمزمه نمی کنم برایتان، به رسم عشّاق، غزلهای حافظ را هم پیشکشِ تیره چشم هایِ شرقی تان نمی کنم، شما را امام هم نمی خوانم که شرمندگی، جان و وجدانم را به درد آوَرَد، این بار فقط شاید سرم را پایین بیندازم و آرام که کسی نشنود، سلامی بدهم و بگذرم: السُلام علیک یا بقیّة الله فی ارضه.

بسم الله الرّحمن الّرحیم. بقیّة الله خیرٌ لکم ان کنتم مؤمنین.

پ.ن
گر به همه عمر خویش با تو برآرم دمی/ حاصلِ عمر آن دم است باقی ایّام رفت
 

/ 37 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهتاب

سلام : عیدت مبارک . کاش لایق انتظارش باشم با این همه باری که بر دوشم سنگینی می کند .. چند روزی مسافرت بودم و نائب الزیاره اگر خدا قبول کند .. [لبخند]

طهورا

صبر کن چشم دلت نیل شود می آیم شعر من حضرت من حضرت هابیل شود می آیم سرزمین دلتان بتکده شد پس حالا آسمان غرق ابابیل شود می آیم قول دادم که بیایم به خدا حرفی نیست دل به آیینه که تبدیل شود می آیم

طهورا

سلام مریم خانم. خوبید؟ عیدتون مبارک. ببخشید دیر میام.

عطش شکن

به دل نشینی همیشه ات[گل] . . . فقط یک چیزی،مریم چرا پس و پیش این آیه این قدر بی ارتباط به نظر می رسد با مضمونی که ما از آیه برداشت می کنیم؟

سیدعیسی

چشم آلوده كجا، ديدن دلدار كجا؟ دل سرگشته كجا، وصف رخ يار كجا؟ قصه عشق من و زلف تو ديدن دارد، نرگس مست كجا، همدمي خار كجا؟ سر عاشق شدنم لطف طبيبانه توست، ورنه عشق تو كجا اين دل بيمار كجا؟ هر كه را تو بپسندي بشود خادم تو، خدمت عشق كجا، نوكر سربار كجا؟ كاش در نافله ات نام مرا هم ببري، كه دعاي تو كجا، عبد گنه كار كجا؟ اگر یادتان بود و باران گرفت ...... (سر مناجات شعبانیه دعایم کنید ) دعایی به حال بیابان کنید

پارسا

سر زديم .... سر بزنين خوشحال مي شيم

قاصدک

سلام وما انا علیهم بوکیل.. رابطه ای علت ومعلولی را بیان میکند فکر کنم میخواهد بگوید هر چیزی مسیر ی دارد و راهی راه نزدیک شدن به من هم از طرف رسول وامام میگذرد... خوشم میاد از انتهای آیه...به شرط ایمان یا حق

مرضیه الزهرا

مطلبت رو خوندم همیشه میام می خونم خیلی قشنگ می نویسی ولی هنوز اسمت توی لیست بچه های هیاته واقعا خجالت نمی کشی که به ما سر نمی زنی حداقل همین نوشته هات رو که می تونی .... این دفعه من زحمتشو کشیدم البته قابلی نداره بعد با هم حساب می کنیم منتظرت هستیم...

گل شب بو

سلام خانم از متن فوق العاده زیباتون ممنونم.. به امید ظهور حضرتش اقا جان ما را منتظر ظهور مقدست قرار بده.. اقا جان ما را رهرو راهت قرار بده اقا جان آیا براستی جهان تشیع چشم انتظار روی توست وقتی نایب برحقت اینقدر مظلوم است؟

مرضیه الزهرا

متاسفم اگه نیومدی دیگه منم اینجا نمی یام... ... بالاخره معرفت هم خوب چیزیه رفیق!