... و به یاد بیاور مریم را

پیش‌نوشت: تقدیم به پیشگاهِ بلند بانوی طهارت، حضرت مریم (سلام خدا بر او باد) برای زاد روزِ مسیحش.

همیشه وسط جمله‌هایی که توی کتابش از مریم (س) گفته، به «یالیتنی متّ قبل هذا و کنت نسیاً منسیّاً» که می‌رسم، اشک‌هام جاری می‌شود. یک بارِ غمِ فهمیدنی توی این جمله خوابیده است که همه‌ی وجودم را به درد می‌آورد. انگار قطره‌ای از نهایتِ اضطرارِ مریم (س) توی هنگامه‌ی آن امتحانِ سخت می‌ریزد توی وجودم. بعد فکر می‌کنم چه خوب که پشت‌بندش خدا زود دلداری‌اش داده. که مریم (س) را توی آغوشِ مهربانی‌اش فشرده، اشک‌هاش را پاک کرده و گفته تا غصه نخورد. گفته لا تَحزنی. چه خوب‌تر که لحظه‌های بعدش، آن دو تا چشم‌های کوچکی که رو در روی مریم (س) به دنیا گشوده شد، خودش بزرگ‌ترین مرهم بود بر استیصالِ آن لحظه‌هایش؛ عیسی (ع)، کلمه‌ی خدا، توی دست‌های مریم (س) بود... اگر این‌ها نبود آدم وسطِ قرآن‌خواندن پای آن جمله‌ی یالیتنی متّ قبل هذا... از غصه بی‌تاب می‌شد از آن بارِ غمِ فهمیدنی.

/ 18 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسافر

تموم بدنم مور مر شد مریم جان چقدر قشنگ بود محشر عالی خدا بهت توفیق روز افزون بده تو آغوش خدا باشی مریم جان همیشه د رپناه خدا [گل][قلب]

مامان رضوانه

آخ که چقد دوست دارم قلمتون رو ,هم اینجا میام هم عاشق ستون به خاطرآیه های همشهری جوانم خدا زیادتون کنه .التماس دعا

جام نیوز

با سلام.مطلب شما در سرویس جام بلاگ سایت جام نیوز منتشر گردید.

مادرت

[گل]

سيد حسام

سلام خانم روستا. مراجعه کردم به الميزان و ترجمه های مختلف از قرآن، و فهميدم "لا تَحزنی" را يا حضرت عيسي فرموده اند، يا حصرت جبرئيل. و به احتمال قوي و به فرمايش علامه در الميزان، حضرت عيسي فرموده اند. که بعد از رنج هاي شرمگين حضرت مريم(که نگران آبروي خود بوده اند به گفته ي علامه)، پسر تازه متولد شده شان به ايشان دلداري ميدادند. البته ميشود اينطور هم تعبير کرد که عيسي(ع) يک جورايي زبان حضرت حق بوده اند... نظرتان چيست؟

...

خدایا ! خودت دلداریم بده ...

سیده فاطمه

مثل همیشه عالی سوره مریم، برای من کلاً غم دارد، غمی که آرام م میکند ... ک ه ی ع ص .... مکانا شرقیا ...

سلام مریم جان مو به تن آدم سیخ می شه با تفسیرهای نابت از آیه ها

يه دوست

خدا خيرتون بده كه هر وقت به معاني و تفاسير آيه ها از نگاه شما فكر مي كنم كلي حال مي كنم عجب از اين لطف خاص خدا كه ساعاتي پيش من اين آيات را خواندم و كلي به دلم نشست.

يه دوست

خدا خيرتون بده كه هر وقت به معاني و تفاسير آيه ها از نگاه شما فكر مي كنم كلي حال مي كنم عجب از اين لطف خاص خدا كه ساعاتي پيش من اين آيات را خواندم و كلي به دلم نشست.